Beylikdüzü Avukat

Anasayfa » Faaliyet Alanları » Beylikdüzü Avukat
Beylikdüzü Avukat2019-04-12T11:31:43+00:00

Beylikdüzü Avukat

Beylikdüzü avukat olarak bu makalemizde Aile Hukuku davaları içerisine yer almasına rağmen pek bilinmeyen nişandan ayrılma konusunu anlatacağız. Nişanlanmak eylemi kadın ve erkeğin karşılıklı olarak birbirlerine evlilik akdinin gerçekleşmesi için vaat vermiş olmaları durumudur. Nişanlılık süresinde gelişen olaylardan dolayı evlilik akdi gerçekleşmeyebilir. Bu konuda Kanun koyucu boşanma gibi resmi bir prosedür kuralı belirtmemiştir.

Nişandan ayrılma, nişan için ve devamındaki hazırlıklar için yapılan masraflar ya da nişanlı olan taraflardan birinin ölümü sonucu tazminat hakkı oluşumuna sebep olur. Beylikdüzü avukat nişandan ayrılma davalarında müvekkillerine olabilecek olasılıklar ile ilgili detaylı bilgiler vererek görüşmelerini bu şekilde ilerletir.

Nişanın bozulmasından dolayı tarafların bir ya da taraflar karşılıklı olarak birbirlerinden davacı olabilirler.

Nişanlıdan Ayrılma Davaları

Nişanlıdan ayrılma davaları 2 şekilde olmaktadır. Beylikdüzü avukat olarak hazırladığımız şemada bu şekilleri ve bunların içeriklerini belirteceğiz.

1-Nişanlanmaya ilişkin tazminat davaları

  • Maddi tazminat davası
  • Manevi tazminat davası
  • Destekten yoksun kalma tazminatı davası
  • Ölüme sebep olandan manevi tazminat isteme davası

2- Hediyelerin geri verilmesi davası

Daha önceleri halk arasında hiç bilinmeyen bu dava, şimdilerde günümüzde artık bilinmeye dikkat çekmeye başlamıştır. Çünkü kişiler evlilik akdini hazırlık olan nişan döneminde karşılıklı olarak hediyeler, takılar alır ve birçok gider için masraf yapar. Bu yaşanılanların sonunda evlilik birliğinin kurulamaması bazı kişilere maddi sorunlar yaşatırken, bazı kişilere de manevi sorunlar yaşatmaktadır. Nişandan ayrılma davasında her hediye için ya da her masraf için hak iddia edemezsiniz. Bu konuda bir avukata danışmak isterseniz Beylikdüzü avukat olarak; Aile Hukuku ve nişanlıdan ayrılma, destekten yoksun kalma, ölüme sebep ile tazminat isteme ve hediyelerin geri verilmesi davalarında avukatlık görevi yaptığımızı belirtmek isteriz.

Nişanlıdan Ayrılma Yargıtay Kararı

Nişanlıdan ayrılma Yargıtay kararı ile ilgili olarak bir örnek verecek olursak; Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yanında çalışan kadın ile iki yıl birlikte yaşadıktan sonra nişanlanan diş hekiminin, nişanlısına satın aldığı dairenin resmi nikâh yapılmadan ayrıldıkları için iadesini talep etmesini yasaya aykırı buldu.

Yerel mahkemenin kararını bozan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, iki sene birlikte yaşamanın evlenmeyle sonuçlanacak bir nişanlanma mahiyetinde olmadığına karar vererek, ?Tarafların iki sene nikâhsız yaşamaları bu birleşmenin kanuni ve medeni evlenmeye takaddüm eden bir nişanlanma mahiyetinde olmadığını göstermektedir? Dedi.

İzmir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği kararı bozan Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, diş hekiminin nişanlısına satın aldığı dairenin tapusunun iptali için açılan davada davacı lehine karar verilmesinin yasaya aykırı olduğunu belirtti.

Aile hukuku kapsamındaki tüm davalarınız için, Beylikdüzü Boşanma Avukatı ile iletişim kurabilirsiniz.