Esenyurt Avukat

//Esenyurt Avukat
Esenyurt Avukat2019-04-12T11:52:22+03:00

Esenyurt Avukat

Esenyurt avukat olarak bu makalemizde velayet konusuna yer vereceğiz. Boşanma davalarının anlaşmalı olmamasının en büyük sebeplerinden biri de velayet hakkı olmaktadır. Velayet konusunda uzlaşmaya varamayan çiftler boşanma davasını anlaşmalı olarak açama ve boşanma çekişmeli olarak yürütülmek durumunda olur. Velayet hakkını almak isteyen tarafın gerekli prosedür maddelerine uygunluk sağlaması gerekir. Bu unsurlara uygunluk gösteremeyen taraf velayet hakkına tabi tutulamaz. Esenyurt avukat olarak konusunda tecrübeli avukatlarımız titiz çalışmalar eşliğinde uygun olan taraf için mahkemede velayet hakkı talep etmektedirler.

Velayet hakkının istenmesi birkaç şekilde ve durumda gerçekleşebilmektedir. Biz bu makalemizde boşanma davası içerisinde geçerli olan velayet hakkı ile ilgili bilgiler sunacağız. Velayet boşanma davası sürecinde iken karar kesinleşmeden geçici velayet adı altında bir tarafa bırakılır. Daha sonra hâkim gerekli incelemeleri yaparak kararını verir ve velayet hakkını bir tarafa verir. Velayet hakkına sahip olamayan tarafa da çocuğun yaş ve diğer durumları göz önünde bulundurularak kişisel iletişim kurma vakitleri tanınır. Esenyurt avukat velayet konusunda müvekkillerine en doğru yol haritasını belirlemek için her ayrıntıyı göz önünde bulundurarak çalışmalarını ilerletir.

Velayetin Değiştirilmesi Davası

Velayetin değiştirilmesi davası boşanma davası bittikten sonra velayet hakkı alamayan taraf adına velayet hakkı istemek için açılan davadır. Bunun için geçerli sebeplerinizin olması gerekmektedir ve en önemlisi bu sebepleri delil ve şahitlerle ispatlamanız gerekir. Yoksa mahkeme talebinizi reddedecektir.

Velayetin değiştirilmesi davası için en çok görülen sebepler velayet hakkının kötüye kullanılması başlığı adı altında toplanır. Velayet hakkını kötüye kullanan tarafın yaptıkları ispat edilirse mahkeme çocuğun velayetini diğer tarafa verir. Bu değişim sonucunda çocuğun nafaka ödemeleri ile ilgili olarak ta değişiklikler meydana gelir. Boşanma davasında ya da sonrasında nafaka, velayet davaları için Esenyurt avukat olarak görev yapmaktayız.

Velayetin Değiştirilmesi Sebepleri

Velayetin değiştirilmesi sebepleri için bir kaç maddelik örnek verecek olursak;

  • Çocukla kişisel ilişki kurulmasına engel olmak
  • Çocuğun velayet hakkı olmayan anne ya da babaya kişisel ilişki zamanı haricinde sürekli bırakılması
  • Çocuğun üçüncü kişi yanında bırakılması
  • Çocuğun menfaatinin gerektirdiği diğer durumlar yani sağlık, eğitim, özel hayat vb.
  • Velayet hakkı bulunan tarafın yeniden evlenmesi
  • Velayet hakkı bulunan tarafın ölümü
  • Çocukla ilgili velayet görevinin kullanılmasını engellemek gibi durumları sıralayabiliriz.

Velayet davalarınız için detaylı görüşmeler yapmak isterseniz Esenyurt avukat ile iletişim kurabilirsiniz.