Avcılar Ceza Avukatları

Anasayfa » Faaliyet Alanları » Avcılar Ceza Avukatları
Avcılar Ceza Avukatları2019-04-12T11:22:38+00:00

Avcılar Ceza Avukatları

Avcılar ceza avukatları, avukatlık mesleğinin etik değerlerine saygılı davranarak, kayıtsız şartsız her türlü platformda hukukun üstünlüğü ilkesini üstün kılmayı ve etkinleştirmeyi amaç edinmiş, evrensel standartlarda, konusunda uzmanlaşmış, öncü, dinamik ve yenilikçi bir biçimde hizmet sunma felsefesiyle dava süreçlerini ilerletmektedir.

Tutuklama kavramı nedir ve tutuklama şartları nelerdir? Bu terimlerin yanıtları günümüz Dünyasında herkes için önem taşımaktadır. İnsanlar yaşadıkları hayatın içinde her an başlarına ne geleceğini bilmeden yaşarlar. Belki norma bir gezintide iken sizin fark ettiğiniz bir suç unsuru oluşturan durumu kolluk kuvvetleri vb. yetkili bir yere bildirdiğiniz zaman bir insanın hayatını kurtarmış olacaksınız.

Tutuklama Kavramı

Tutuklama kavramı suçun işlendiğine dair hakkında şüphe bulunan şahsın özgürlüğünün kesin hükümden önce hâkimin vermiş olduğu kararla geçici bir süre ortadan kaldırılması durumunu içermektedir.

Avcılar ceza avukatları tutukluluk hali bulunan durumlarda ve tutukluluk sürecinde müvekkillerine hazırlanması gereken en doğru yol haritasını belirlemektedir.

Kişi özgürlüğünü kısıtlayan en önemli koruma tedbiri olan tutuklama, Anayasa’da ve temel hak ve özgürlüklere ilişkin uluslar arası belgelerde ayrıntılı şekilde yer almaktadır.

Tutuklama Şartları Nelerdir

Tutuklama şartları nelerdir belirtmek gerekirse birkaç madde belirtebiliriz;

  • Kuvvetli suç şüphesi: Şüpheli ya da sanığın tutuklanabilmesi için, her şeyden önce ispata yakın olan kuvvetli suç şüphesini teşkil eden unsurlar olmalıdır. Basit ve herhangi bir dayanağı olmayan durumlarda tutuklama yapılması hakkı yoktur. Yani soyut şüphe ile kişinin özgürlüğünü kısıtlayan tutuklama işlemi yapılamaz.
  • Kaçma şüphesi: Şüpheli ya da sanığın kaçması, saklanması veya kaçacağı şüphesini oluşturan unsurların bulunması tutuklama nedeni olmaktadır. Kaçma unsurlarından söz edebilmek için bir takım oluşumların olması gerekir.
  • Delilleri karartma şüphesi: Tutuklama nedenlerinden bir diğeri de delilleri karartma şüphesi olmaktadır. Hangi davranış türlerinin delilleri karartma şüphesi oluşturacağı Kanun maddelerinde yer almaktadır. Kanun maddelerinde yer alan unsur veya unsurlar oluşmuş ise tutuklama gerçekleşebilir.

Makalemizde de belirttiğimiz gibi tutuklama halinin oluşması için geçerli bilgiler olması gerekmektedir. Yeterli delil ve unsur olmadıkça tutuklama işlemi yapılamaz.

Konu ile ilgili farklı makalelerden de bilgi edinmek isterseniz Avcılar ceza avukatları olarak sitemizde bulunan diğer makalelere de göz atabilirsiniz. İletişim bölümündeki bilgilerden avukatımıza ulaşabilirsiniz.