Anlaşmalı Boşanma Davasında Nafaka

/, Bilgilendirme/Anlaşmalı Boşanma Davasında Nafaka

Anlaşmalı Boşanma Davasında Nafaka

Anlaşmalı Boşanma Davasında Nafaka

Anlaşmalı boşanma davasında nafaka hakkı nasıl belirlenmektedir? Boşanma davalarında nafaka müşterek çocuk için ve maddi olarak yoksunluğa düşecek olan taraf için talep edilmektedir. Nafakanın miktar belirlemesi yapılırken, her iki tarafında maddi olanakları ve geçim şartları göz önünde bulundurulur. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki, anlaşmalı ve çekişmeli boşanma davalarında nafakanın kararının verilmesi birbirinden tamamen farklı olmaktadır.

Nafaka konusunda her iki tarafta miktarda ve ödeme koşullarında anlaşırlarsa, davaları anlaşmalı boşanma olabilir. Fakat bu konuda uzlaşma sağlanamazsa, çekişmeli boşanma davası açılır. Ayrıca belirtmek isteriz ki, anlaşmalı boşanma davasının olabilmesi için tek uzlaşma şartı nafaka olmamaktadır. Bunun yanı sıra boşanmanın diğer bütün maddi ve manevi sonuçlarında uzlaşma sağlanmalıdır. Yani boşanma davasında nafaka ve diğer konularda uzlaşılamazsa, dava bu şekilde sonuca ulaşamaz.

Çekişmeli Boşanma Davasında Nafaka

Çekişmeli boşanma davasında nafaka konusu nasıl belirlenir ve neye göre hesaplanır? Yazımıza başlarken de belirttiğimiz gibi, nafaka hakkı müşterek çocuk için ve yoksunluğa düşecek taraf için talep edilir. Çekişmeli boşanma davalarında taraflar bu konuda uzlaşma sağlayamaz. Bu konuda karar vermeye yetkili olan mercii, mahkemenin yetkili kişisi olan hâkimdir.

Dava süreci başladıktan sonra, müşterek çocuk için geçici olarak belirlenen nafaka miktarını, velayet alamayan taraf ödemekle yükümlüdür. Ayrıca yoksunluğa düşecek olan taraf içinde, karşı tarafın maddi durumu göz önünde bulundurularak, nafaka ölçüsü belirlenir.

Anlaşmalı boşanma davasında nafaka başlıklı konumuzun son kısmında ise, nafaka ödenmezse neler yapılabilir konusu hakkında bilgi vereceğiz.

Nafaka Ödenmemesi

Nafaka ödenmemesi bir suç olabilir mi? Bu sorunun yanıtını kesinlikle evet olarak vermekteyiz. Çünkü nafaka, mahkeme tarafından kesin hükümle belirlenen bir etkendir. Bu sebeple de ödenmemesi durumunda, belirli koşullar dâhilinde işlemler yapılabilmektedir.

Nafakanın ödenmemesi koşulunda ilk yapılacak uygulama icra olmaktadır. Kanunda da belirtilen süreç içerisinde, karşı tarafa belirlenen miktarda ödeme yapılmazsa, nafaka yükümlüsü hakkında icra işlemleri başlatılır. Yapılan bütün müdahalelere rağmen ödeme alınamayan taraf için mahkeme, hapis kararına da varabilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasında nafaka ve diğer bütün boşanma davaları hakkında öğrenmek istedikleriniz için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Boşanma Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Asliye Ceza Mahkemelerinde İstinaf makalemizi inceleyebilirsiniz.

By |2020-08-20T13:18:40+03:00Şubat 5th, 2020|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment