Ceza Davasında Tazminat

Anasayfa » Tüm Yazılar » Ceza Davasında Tazminat

Ceza Davasında Tazminat

Ceza Davasında Tazminat

Ceza davasında tazminat nedir ve nasıl böyle bir tazminat talep edilebilir? Türk Medeni Hukuku kapsamında birkaç şekilde tazminat alma hakkı olmaktadır. Ceza davaları da bunlardan birisi olmaktadır. Yaşanılan mağduriyetlerin giderilmesi için kişiler, karşı taraftan ya da Devletten bu tazminatı talep edebilirler.

Anayasamızın 19. Maddesinde, kişi hürriyeti ve güvenliği hakları belirtilmiştir. Bu maddeden yola çıkarak belirtebiliriz ki; Her birey, kişilik güvenliğine ve hürriyet özgürlüğüne sahip olmaktadır. Anayasanın belirlemiş olduğu maddelerin dışında kalan kapsam dolayısıyla kişiler mağduriyet yaşarsa, Devletten tazminat talep etme hakkına da sahip olur. Tazminat hukukunun gereklilikleri dâhilinde talep edilmesi gereken tazminat ve bu uygulama dâhilinde yapılması gereken işlemlerin bitmesinde sonra, verilen kararla ceza davasında tazminat, Devlet tarafından ödenir.

Maddi Ve Manevi Tazminat

Maddi ve manevi tazminat, birbirinden farklı sebeplerden dolayı talep edilen tazminat türü olmaktadır. Birçok davada talep edilebilme hakkı olan bu tazminatlar, farklı ölçütlere dayanılarak istenilebilir. Tazminat talep eden davacı taraf, yaşanılan olguyu da ispat etmekle yükümlü olan taraftır. Bu tazminat türleri pek çok konu hakkında talep edilebilmektedir. Bunlara birkaç örnek verecek olursak;

  • Hakaret suçu nedeniyle
  • Şiddet ve türleri nedeniyle
  • İş kazaları nedeniyle
  • Doktorların yanlış müdahalesi nedeniyle
  • İnternet suçları nedeniyle
  • İftira suçu nedeniyle
  • Boşanma davalarında (Evlilik birliği içerisinde yaşanılan olumsuz durumlar sebebiyle)

Ceza davasında tazminat konusunda kişiler, haksız yere mağduriyet yaşadıklarında ya da haksız yere özgürlük iradelerine el koyulduğu zamanda talepte bulunabilir.

Destekten Yoksun Kalma Tazminat

Destekten yoksun kalma tazminatı ne demektir? Bu tazminat türü için 3. Kişiler başvuru yapabilmektedir. Ülkemizde sıklıkla iş kazalarının ölümle sonuçlanmasından kaynaklı olarak bu tazminat türü istenmektedir.

İş Kanunları uyarınca; Ölümle sonuçlanan iş kazalarında, ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu ya da geçiminde destekte bulunduğu kişi, destekten yoksun kalma tazminatının haklarını talep edebilmektedir. Bu tazminatın ne kadar olabileceği konusunda, yetkili olan kurum mahkeme olmaktadır. Mahkeme gerekli incelemeyi (Belgeler dahilinde) yaparak, tazminatın hesaplamasını yapar ve kararı bu şekilde verir.

Ceza davasında tazminat ve diğer tazminat davalarınız hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak Beylikdüzü Ceza Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız Mal Paylaşımında Kişisel Mallar makalemizi inceleyebilirsiniz.

By |2020-01-06T10:40:20+00:00Ocak 3rd, 2020|Bilgilendirme, Ceza Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment