Ceza Hukukunda Af

Anasayfa » Tüm Yazılar » Ceza Hukukunda Af

Ceza Hukukunda Af

Ceza Hukukunda Af

Ceza hukukunda af ne demektir ve af olduğu zaman nelerde değişiklik olur? Af, Aile hukukunda yer aldığı gibi, Ceza hukukunda da yer almaktadır. Fakat aralarında zıtlık denilebilecek kadar farklılık vardır. Şöyle ki; Aile hukukunda boşanma davalarında gerçekleşen af davanın düşmesine sebep olur. Fakat ceza davalarında bu durum daha farklı olmaktadır.

Ceza hukukunda yer alan af kavramı ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; Genel af ve özel af olmaktadır. Genel af, kamu davasının düşmesi ya da ceza mahkûmiyetinin ortadan kaldırılmasıdır. Özel af, kesinlik kazanan hapis cezasının ceza evinde gerçekleşmesinden vazgeçilmesi, verilen cezanın azaltılması ya da adli para cezasına çevrilmesi durumu olmaktadır. Ceza hukukunda af konusu, TCK Madde 61/1 ve 65/2’de yer almaktadır.

Cezanın Ertelenmesi

Cezanın ertelenmesi, mahkûmiyet kararı verilen hükmün cezaevinde geçirilmesinden şartlı olarak vazgeçilmesidir. Ceza ertelenmesi için belli başlı olguların gerçekleşmesi gerekir. Bunlar;

  • Verilen ceza 2 yıl veya daha az olmalıdır
  • Daha önce kısıtlı bir suçtan 3 aydan fazla hapis cezası olmamalıdır
  • Yargılama sürecinde etkin pişmanlık göstermelidir
  • Mağdurun veya kamunun uğradığı zarar, aynen iade edilmelidir

Hapis cezasının ertelenmesi, Türk Ceza Kanunu Madde 51’de yer almaktadır. Kanunun belirlediği bütün ölçütler olmadığı takdirde, erteleme uygulanamaz. Ertelenen ceza, maddi ve usul hukukuna dair olup, infaz hukukuna ilişkin bir hak olan infazın ertelenmesi ile karıştırılmamalı.

Ceza hukukunda af başlıklı makalemizin son kısmında, ertelenen cezada uygulanan denetim süresi hakkında bilgi vereceğiz.

Ertelenen Cezada Denetim Süresi

Ertelenen cezada denetim süresi verilebilmektedir. Hapis cezasının ertelenmesi sonrasında, hükümlüye belli başlı yükümlülükler verilmektedir. Mahkeme cezanın erteleneceğini belirttikten sonra, bir denetim süresi belirler. Denetim süresi iki şekilde olabilir. Bunlar;

  1. Mahkeme hüküm verilen için hiçbir durum ve yükümlülük belirlemeksizin, belirlenen denetimli serbestlik süresinin iyi halli geçmesini yeterli bulabilir.
  2. Hükümlüye verilen denetim süresi içerisinde, hükümlünün belli başlı yükümlülükleri yerine getirmesine karar verebilir. (Meslek eğitim programına katılabilir, uzman gözetiminde seanslara katılabilir vb. unsurları uygulaması istenebilir)

Hâkimin uyarısına rağmen, belirlenen uygulama kurallarına uymayan hükümlü için, cezai yaptırım uygulanır.

Ceza hukukunda af ve diğer Ceza Hukuku sorularınız hakkında danışmanlık taleplerinizde, Beylikdüzü Ceza Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Boşanma Davasının Reddi makalemizi inceleyebilirsiniz.

By |2019-08-08T15:55:46+00:00Ağustos 7th, 2019|Aile Hukuku, Ceza Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment