Cumhurbaşkanına Hakaret Suçunun Cezası

/, Ceza Hukuku/Cumhurbaşkanına Hakaret Suçunun Cezası

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçunun Cezası

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçunun Cezası

Cumhurbaşkanına hakaret suçunun cezası Türk Ceza Kanunu madde 299’da yer almaktadır. Bu suçun cezası özel bir kapsam içerisinde hazırlanmıştır ve bu şekilde de uygulanmaktadır. Çünkü Cumhurbaşkanı bir Ülkeyi temsil eden Devlet adamıdır. Her vatandaşın eleştiri yapma, fikrini beyan etme hakkı vardır fakat bunun hakaret boyutunda olması durumunda, cezai işlem uygulaması yapılır.

Türk Ceza Kanunları içerisinde yer alan bu özel maddenin amacı; Bu makamın fonksiyonları, işlevi, yerine getirilen görevlerin haricinde, hukuksal bir kavram olan Ülkemizin temsilcisi olan Cumhurbaşkanının şerefi ve bu konudaki hakları koruma altına alınmıştır. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki; Cumhurbaşkanına yapılan hakaretin suçlaması nedeniyle, kovuşturma yapılması Adalet Bakanlığının iznine tabi tutulmaktadır. Cumhurbaşkanına hakaret suçu cezası ve bu suçun kapsamını anlatmaya, yazımızın içeriğinde devam edeceğiz.

Cumhurbaşkanına Hakaret Suçunda Hapis Cezası Nedir?

Cumhurbaşkanına hakaret suçunda hapis cezası nedir? Bu cezalar kaç yıl olmaktadır? TCK madde 299’un içeriğinde yer alan düzenlemelerden yola çıkarak, belirtebiliriz ki;

  • Cumhurbaşkanına hakaret eden kişi, 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılır
  • Suçun alenen işlenmesi durumunda, verilmesi gereken ceza 6/1 oranında artışa uğrar
  • Bu suç için kovuşturma aşaması yapılması, sadece Adalet Bakanlığının izninde olmaktadır

Cumhurbaşkanına yapılan hakaret suçu, genel olarak gıyabında yapılmaktadır. Genel hakaret suçunda 3 kişinin hakareti duyması zorunluluğu, bu sebeple burada aranmamaktadır. Suçun, bir kişi tarafından duyulması da yeterli olmaktadır. Cumhurbaşkanına hakaret suçunun cezası hakkında bilgi verdikten sonra, bu suçun zaman aşımı konusu hakkında bilgi vereceğiz.

Cumhurbaşkanına Hakarette Zamanaşımı

Cumhurbaşkanına hakarette zamanaşımı süresi var mı? TCK kanun maddeleri içeriğinde birçok suçun zamanaşımı süresi olmaktadır. Fakat bu süreler kendi içerisinde farklılığa uğramaktadır. Bu suç, takibi şikâyete bağlı suçlar kategorisinde yer almamaktadır. Suçun davadaki zamanaşımı süresi içerisinde Savcılığa bildirilmesiyle re’sen olarak soruşturma başlatılır.

Cumhurbaşkanına hakaret suçu için geçerli olan zaman aşımı süresi 8 yıl olmaktadır. Ayrıca bu suç uzlaştırma kapsamına da girmemektedir. Cumhurbaşkanına hakaretten dolayı açılan davalar, Asliye ceza mahkemesinde görülmektedir.

Cumhurbaşkanına hakaret suçunun cezası ve diğer ceza davalarını hakkında detaylı görüşme yapmak için, hukuk büromuzdan danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz. Büyükçekmece Boşanma Avukatı ile iletişime geçmek için, internet sayfamızda yer alan bilgilerden faydalanabilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Boşanma Davası Öncesi Mal Kaçırma makalemizi inceleyebilirsiniz.

By |2020-08-21T13:19:03+03:00Kasım 13th, 2019|Bilgilendirme, Ceza Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment