Af Ne Demek

Anasayfa » Tüm Yazılar » Af Ne Demek

Af Ne Demek

Af Ne Demek

Af ne demek ve kapsamında neleri barındırır gibi soruların yanıtını, hukuk büromuz tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanan makalemizde bulabilirsiniz. Daha farklı ceza davaları hakkında bilgi edinmek için, internet sayfamızı ve ofisimizi ziyaret edebilirsiniz.

Af konusu tek başına bir vicdan konusu değildir. Bunun siyasi, ahlaki, insani, hukuki, siyasi ve sosyal yönleri de vardır ve konunun bu anlamda çok yönlü olarak düşünülmesi, ona göre hareket edilmesi gerekir. Affın uygulanma kuralları, şartları ve hukuki olarak sonuçları ülkeler arasında farklılıklar yaratmaktadır. Nasıl ki her Ülkenin Kanun uyarlamaları aynı değilse af değerlendirmesi de aynı olmamaktadır. Türk Ceza Hukukunda affı iki kısımda inceleyebiliriz. Bunlar; Genel af ve Özel aftır.

Af ne demek sorusunun yanıtı verirken, konuyu kendi içeriğindeki ayrışım ile inceleyeceğiz.

Genel Af Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genel af hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili olarak, makalemizin bu kısmından faydalanabilirsiniz. Bu konu hakkında birkaç madde belirtecek olursak;

  • Kamu davasının düşmesi veya ceza mahkûmiyetinin tüm neticeleriyle birlikte ortadan kalkması sonucunu oluşturan bir ceza hukuku kurumudur
  • Affın, genel af olup olmadığı, suç veya kişi sayısı bakımından kapsamının genişliğine göre değil, suçun neticeleri bakımından yarattığı etkiye göre belirlenir.
  • Genel af, suça dair kamu davasının düşmesi veya ceza mahkûmiyetinin tüm neticeleriyle ortadan kalkması anlamına geldiğinden, sadece bir suça dair genel af çıkarmak dahi mümkündür.
  • Genel af, hem hapis cezaları hem de adli para cezaları hakkında uygulanabilir.
  • Belli bir tarihe kadar işlenen bir suç veya suç grubu ile ilgili tüm hukuki neticelerin ortadan kaldırılması amacıyla çıkarılabileceği gibi tüm suçların hukuki neticelerini ortadan kaldırmak amacıyla da çıkarılabilir.

Af ne demek başlıklı makalemizin son kısmında, diğer af çeşidi hakkında bilgilendirme yapacağız.

Özel Af Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özel af hakkında bilinmesi gerekenler ile ilgili olarak birkaç bilgi verecek olursak;

  • Özel af, kesinleşmiş hapis cezasının cezaevinde infaz edilmesinden vazgeçilmesi veya cezaevinde infaz edilecek sürenin azaltılması veya hapis cezasının adli para cezasına çevrilmesini sağlayan bir ceza hukuku kurumudur
  • Genel aftan farklı olarak ceza mahkûmiyetinin hukuki sonuçlarını ortadan kaldırmaz.
  • Bir grup insanı etkileyecek şekilde düzenlenebileceği gibi bir kişiye özgü olarak da düzenlenebilir.

Af ne demek konusu hakkında ve diğer ceza davaları hakkında danışmanlık hizmeti almak için, Esenyurt Avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımızda Alt İşveren Nedir sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

By |2019-05-23T12:29:02+00:00Mayıs 22nd, 2019|Bilgilendirme, Ceza Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment