Anlaşmalı Boşanma Davasının İptali

/, Bilgilendirme/Anlaşmalı Boşanma Davasının İptali

Anlaşmalı Boşanma Davasının İptali

Anlaşmalı Boşanma Davasının İptali

Anlaşmalı boşanma davasının iptali gerçekleşebilir mi? Türk Medeni Kurallarına göre, resmi olarak evli olan kişiler ortak hayatın sonlanmasını istedikleri zaman, boşanma davası açabilirler. Boşanma davası çekişmeli boşanma ve anlaşmalı boşanma davası olarak açılabilmektedir. Fakat bu iki boşanma türünde de yapılan ve yaşanılan prosedürler farklı olmaktadır.

Taraflardan birinin ya da ikisinin ortak kararı ile boşanma davası açılabilir. Fakat dava başladıktan sonra gerek resmi işlemlere dayalı olarak, gerekse tarafların talebi doğrultusunda boşanmanın iptali gerçekleşebilir. Eğer ki, dava açılırken usulde ya da esasta yanlış veya eksik işlem yapıldıysa mahkemenin vereceği kararla davanın reddi gerçekleşir. Ayrıca, anlaşmalı boşanmada dava süreci başladıktan sonra taraflar barışmaya karar verirse eğer, anlaşmalı boşanma davası iptali gerçekleşir.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Tek Taraflı Vazgeçme

Anlaşmalı boşanma davasında tek taraflı vazgeçme unsuru olunca, davanın ilerleyişinde de değişiklikler olur. Anlaşmalı boşanma davası açılırken mahkemeye, her iki tarafında boşanmayı kabul ettiği ve boşanmanın maddi ve manevi olan bütün sonuçlarında uzlaştıkları beyan edilir.

Anlaşmalı boşanma davası açılırken tarafların kabul ettikleri bütün beyanları, hazırlanan protokol eşliğinde mahkemeye sunulur. Bunun sonrasında da mahkeme tarafların boşanması için gün ve saat belirler. Mahkemede taraflardan biri protokolde yer alan beyanlarından herhangi birinden ya da hepsinden vazgeçtiğini belirtirse, davanın reddi gerçekleşir. Davanın reddedilmesine karar verme yetkisi, hâkime ait olmaktadır. Anlaşmalı boşanma davasının iptali gerçekleştikten sonra, davaya devam etmek isteyen taraf çekişmeli boşanma davası açabilme hakkına sahiptir.

Çekişmeli Boşanma Davasının İptali

Çekişmeli boşanma davasının iptali neden gerçekleşir ve bu durumda ne yapılmalıdır? Çekişmeli boşanma davası açılırken yapılırken yanlış ve eksik işlemlerden dolayı, hâkim davanın reddine karar verebilmektedir. Kanunda da yer alan iptal sebeplerine örnek verecek olursak; Davanın geçersiz boşanma sebebiyle açılması, eksik harç ödeme yapılması, yanlış bilgi ile açılmasını gösterebiliriz.

Çekişmeli boşanma davaları her zaman mahkemenin usule ve esasa dayanarak iptal etmesiyle sonuçlanmaz. Bunun yanı sıra taraflar dava açıldıktan sonra, evlilik birliğinin sonlandırılmasını değil, evlilik birliğinin devam etmesini de isteyebilir. Ortak hayatın devam etmesine karar veren her iki taraf, davadan feragat etme hakkına sahiptir.

Anlaşmalı boşanma davasının iptali ve diğer boşanma davası konuları hakkında detaylı görüşme yapmak için, Beylikdüzü Boşanma Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Gasp Suçunun Nitelikli Halleri için bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

By |2020-08-19T13:11:00+03:00Mart 11th, 2020|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment