Ayıplı Malda Başvurulacak Yer

Anasayfa » Tüm Yazılar » Ayıplı Malda Başvurulacak Yer

Ayıplı Malda Başvurulacak Yer

Ayıplı Malda Başvurulacak Yer

Ayıplı malda başvurulacak yer neresi olmalıdır? İl olarak mahkemeye mi yoksa farklı bir yere mi gidilmelidir? Ayıplı malın tanımı olarak; “Satılan ürün, hizmet vb. bir alışveriş konusu malzemenin kusurlu olması ya da vaat edilen türden olmaması” diyebiliriz.

Ayıplı mal konusunda tüketici direkt olarak mahkemeye başvuracak diye bir kural yoktur. Karşı taraf ile aralarında uzlaşma sağlanırsa, mahkemeye başvurmaya gerek kalmaz. Tüketici hakları mad 18’e göre; 4.540 TL altında bulunan ürünler için ilçe tüketici hakem heyetine başvurulması gerekir. 6,860 TL altında bulunan ürünler içinde il tüketici hakem heyetine başvuru yapılmalıdır. Bu düzenlemelerden daha fazla olan meblağlarda tüketici hakem heyetlerine başvuru yapılmaz. Daha fazla olan meblağlar için ayıplı malda başvurulacak yer olarak, tüketici mahkemesini gösterebiliriz.

Ayıplı Malda İspat Yükümlülüğü

Ayıplı malda ispat yükümlülüğü hangi tarafta olmaktadır? İspat yükümlülüğü, Tüketici hakları madde 10’da belirtilmektedir. Bu maddeye göre; “ Teslim tarihinden itibaren 6 ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bundan dolayı da, bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcının yükümlülüğündedir” diyebiliriz.

Hukuk mahkemeleri gerekliliğindeki gibi ispat yükümlülüğünün, tüketici mahkemesinde de aynı şekilde olduğu görünmektedir. 10. Maddenin 3. Fıkrası gereğince, satışa sunulacak ayıplı mal üzerine ya da ambalajına, üretici, ithalatçı ya da satıcı tarafından tüketicinin kolaylıkla okuyabileceği şekilde malın ayıbına dair açıklayıcı bir etiket konulması gerekmektedir. Ayıplı malda başvurulacak yer başlıklı makalemizin son kısmında, ayıplı hizmetten bahsedeceğiz.

Ayıplı Satılan Hizmet

Ayıplı satılan hizmet sonrasında neler yapılabilir? Bu konuda tüketicinin hakları nelerdir? Satılan hizmetin ayıplı olması durumunda, tüketicinin haklarını maddeler halinde belirtecek olursak;

  • Satın alınan hizmetin yeniden sağlanması
  • Hizmet sonucu ortaya çıkan eserin ücretsiz onarımı
  • Ayıp oranında bedelden indirim
  • Sözleşmeden dönme hakları vardır.

Seçimlilik haklarının sonrasında, tüketici istediği seçeneği seçer ve karşı taraf da bu seçeneği yerine getirmekle yükümlüdür. Tüketici olan taraf bu seçimlik haklarından biri ile birlikte Türk Borçlar Kanunu gerekliliğince tazminat talep etme hakkına da sahip olmaktadır.

Ayıplı malda başvurulacak yer ve diğer dava konularınız hakkında detaylı görüşme yapmak için, Beylikdüzü Avukat ile görüşebilirsiniz.

Ayıplı Maldan Dolayı Oluşan Haklar hakkında bilgi için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

By |2019-11-06T13:39:24+00:00Kasım 5th, 2019|Bilgilendirme, Tüketici Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment