Boşanma Davasında Hâkim Değişikliği

Anasayfa » Tüm Yazılar » Boşanma Davasında Hâkim Değişikliği

Boşanma Davasında Hâkim Değişikliği

Boşanma Davasında Hâkim Değişikliği

Boşanma davasında hâkim değişikliği olduğu zaman ne olmaktadır? Böyle bir durum, davanın seyrinin değişmesine sebep olur mu? Boşanma, resmi olarak geçerli olan evliliğin sonlandırılması için yapılan resmi işlemlerden oluşmaktadır. Boşanmanın gerçekleşmesi için, TMK belirli Kanun maddeleri düzenlemiştir. Bu Kanun maddelerinden yola çıkarak belirtebiliriz ki, geçerli bir sebep olmaksızın boşanma davası açılamaz. Böylesi açılan bütün davalar, hâkim tarafından reddedilir.

Boşanma davasında, karar vermekle yetkili olan kişi, hâkim olmaktadır. Adliyede yapılan bu davalarda bazen hâkimler tayin aldıkları için ya da farklı bir durumdan ötürü, Adliyede olamazlar. Böyle olan durumlarda, davanın celsesine başka bir hâkim girmektedir. Boşanmada hâkim değişikliği sebebiyle davanın ilerlemesinde, farklı bir durum olmaz. Yani sistem aynı şekilde ilerler.

Boşanma Davasında Nasıl Karar Verilir?

Boşanma davasında nasıl karar verilir? TMK Kanunlarına göre boşanma davası iki şekilde olur. Bunlar anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma davasıdır. Anlaşmalı şekilde boşanma davasının olabilmesi için, tarafların boşanmanın sonuçlarında uzlaşma sağlaması gerekir ve bu durumu hâkim karşısında da beyan etmeleri gerekir. Aksi olan durumlarda bu şekilde dava sonuçlanamaz.

Çekişmeli boşanma davalarında ise, taraflar geçerli bir sebebe dayanarak dava açabilirler. Kanunen geçerli olmayan sebeplerden dolayı açılan davalar, hâkimin kararı ile reddedilir. Ayrıca çekişmeli boşanma davasında, tarafların bazı durumları kanıtlaması gerekir. Hâkim, bu davadaki kararını verirken toplanan delil, dinlenen şahit ve diğer etkenleri göz önünde bulundurur. Boşanma davasında hâkim değişikliği yapıldığı zaman, davanın ilerleyişi ve sonucu aynı şekilde devam etmektedir.

Hâkim Ek Delil İsteyebilir mi?

Hâkim ek delil isteyebilir mi? Davamın içerisindeyken, dosyaya sunulandan daha fazla bilgi isteyince hâkim ne yapmak istemiş olur? Boşanma davasında karar ve yetki hâkime ait olmaktadır. Mahkemeden çıkacak olan her karar, dava dosyasına sunulan deliller ve mahkeme birliğinde dinlenen şahitler neticesinde verilir. Ayrıca hâkim, dava dosyası ile ilgili olarak taraflardan ek bilgi talep edebilir ve gerekli kurum ve kuruluşlara da, ek olarak istenilen belgeler için bildirimde bulunulabilir.

Boşanma davasında hâkim değişikliği ve boşanmaya dair bilmek istedikleriniz ile ilgili olarak, internet sayfamızdaki iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Boşanma Avukat ile iletişime geçebilirsiniz ve hukuk büromuzdan danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Ertelenen Cezada Denetim Süresi hakkında bilgi almak için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

By |2020-01-17T14:29:09+00:00Ocak 16th, 2020|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment