Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçu

Anasayfa » Tüm Yazılar » Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçu

Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçu

Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçu

Haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu TCK madde 132’de yer almaktadır. Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal edip, suçu kanıtlanan ve sabit bulunan kişi için altı aydan iki yıla kadar hapis cezası öngörülür. Ayrıca suçun cezası, hâkimin kararına bağlı olarak Adli para cezasına da çevrilebilir.

Türk Ceza Kanunu kapsamında bu suç, “Özel Hayata ve Hayatın Gizli Alanına Karşı Suçlar” başlığı altında düzenlenmiş olup, bu suçlarla genel olarak özel hayat ve haberleşme unsurları korunma altına alınmıştır. Kanunun da belirtmiş olduğu bu özgür haberleşmede, üçüncü kişilerin yapmış oldukları müdahaleler suç unsuru teşkil etmektedir. Kanun burada belirtilen haberleşme türüne kesinlikle bir kısıtlama getirmemiştir. Her türlü haberleşme aleti ve olanağı ile yapılan kısıtlama sonrasında, haberleşme gizliliğinin ihlal suçu gerçekleşmiş olur.

Kişiler Arasındaki Haberleşme İçeriklerini İfşa

Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini ifşa nasıl olmaktadır? Haberleşme içeriğini öğrenen kişi, ayrıca bunu başkalarına da iletmiş ise, TCK madde 132/2’de belirtilen suç unsuru oluşur. İfşa edilen haberleşme içeriğinin hukuka uygun olarak mı, yoksa hukuka aykırı olarak mı ele geçirildiği, bu suçun oluşması bakımından önem taşımamaktadır.

Ayrıca belirtebiliriz ki; Haberleşmenin içeriğini açıklayan kişi haberleşmenin gizliliğini de ihlal etmiş olursa, hem TCK madde 132/I hem de TCK madde 132/2’nin birlikte uygulanması yoluna gidilmesi gerekmektedir. Her iki durum birleştirildiği zaman, suçun kapsamında ve bunun sonucu olarak da haberleşme gizliliğinin ihlal suçu cezasında farklılık meydana gelecektir.

Kişiye Verilen Bilginin İfşası

Kişiye verilen bilginin ifşası, haberleşmenin dokunulmazlığı ilkesine aykırı bir davranış olmaktadır. Haberleşme dokunulmazlığı, buna katılan kişi tarafından haberleşme içeriğinin başkalarına duyurulmasına karşı da korunmasını gerektirir. İşte bu yüzden TCK madde 132/3 uyarınca, “kendisiyle yapılan haberleşmenin içeriğini diğer tarafın rızası olmadan alenen ifa eden kişi cezalandırılır” diye belirtilmektedir.

Suç, genel kasıtla işlenir, olası kast yeterlidir. Böyle bir durumda TCK madde 21/2’de öngörüldüğü üzere ceza indirimi yapılmaktadır. Haberleşme içeriğine niçin müdahale ya da içeriğinin ifşa edilmek istendiği, kastın varlığı bakımından önem taşımaz.

Haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu ve diğer ceza davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Esenyurt Avukat ile görüşebilirsiniz.

Boşanma Davasında Hakim Değişikliği hakkında bilgi almak için, bir sonraki makalemizi inceleyiniz.

By |2020-01-16T13:22:53+00:00Ocak 15th, 2020|Bilgilendirme, Ceza Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment