Boşanma Davasında Tazminat Hakları

Anasayfa » Tüm Yazılar » Boşanma Davasında Tazminat Hakları

Boşanma Davasında Tazminat Hakları

Boşanma Davasında Tazminat Hakları

Boşanma davasında tazminat hakları kime ait olmaktadır? Bu sorunun yanıtı hakkında, internette dâhil olmak üzere pek çok yanlış yönlendirme olmaktadır. Birçok kişi sadece kadınların tazminat haklarından faydalanabileceğini düşünmektedir. Oysaki, Kanun koyucu bu konuda tamamen tarafsız olarak işlem ilerletmektedir. Prosedürlere uygun olan taraf, tazminat alma hakkına sahip olur.

Tazminat talepleri, boşanma davası açılırken dilekçenin içerisinde belirtilir. Boşanma davasında iki şekilde tazminat talebi olabilir. Bunlar; Maddi tazminat ve manevi tazminattır. Mahkeme tazminat vereceği taraf hakkında gerekli değerlendirmeyi yaparak, karar verir. Bu konuda yapılacak değerlendirmelerin içeriğinde pek çok unsur yer almaktadır. Fakat tazminat talep eden taraf, bunu hangi sebebe ve delile dayanarak istediğini, ispat etmelidir ki, boşanmada tazminat hakları alacaklarını alabilsin.

Boşanma Davasında Maddi Tazminat

Boşanma davasında maddi tazminat hakkını elde etmek isteyen taraf, az kusurlu ya da kusursuz olmalıdır. Kusurlu olan tarafın maddi tazminat talep etme hakkı olmamaktadır. Ayrıca maddi tazminatı talep edecek olan taraf, evlilik birliğinin sona ermesi ile birlikte maddi yoksunluğa düşmeli ve evlilik birliği içerisinde farklı şekillerde zarara uğramış olmalıdır.

Maddi tazminat talep eden taraf ne kadar meblağ isterse istesin, bu konuda karar verme yetkisi mahkemede olmaktadır. Hâkim, tarafların maddi olanaklarını, kusur oranlarını ve diğer unsurlarını değerlendirdikten sonra, maddi tazminata hükmeder. Karşı taraf bu ödemeyi yapmak istemezse, itiraz etme hakkı da bulunmaktadır.

Boşanma davasında tazminat hakları konumuzu incelemeye devam ederken, manevi tazminattan bahsedeceğiz.

Boşanma Davasında Manevi Tazminat

Boşanma davasında manevi tazminat, evlilik birliği içerisinde iken yaşanılan psikolojik ve diğer türlerde olan sebeplerden kaynaklı olarak istenilir. Manevi tazminatın miktarı da, maddi tazminattaki şekilde hâkim tarafından belirlenir. Bu konuda da verilen karara, karşı tarafın itiraz etme hakkı olmaktadır.

Maddi ve manevi tazminat konusunda, hâkimin son kararı bu meblağın ödenmesinden yanaysa eğer, taraf bu ödemeyi yapmak zorundadır. Aksi olan durumlarda mallara şerh koyma, icra ve diğer işlemlere başlanılması kaçınılmaz olmaktadır. Ayrıca anlaşmalı boşanma davasının gerçekleşebilmesi için, taraflar tazminat haklarında ve diğer bütün unsurlarda anlaşma sağlamış olmalıdır.

Boşanma davasında tazminat hakları ve boşanma davası süreci hakkında detaylı görüşme yapmak için, Beylikdüzü Boşanma Avukatı ile iletişime geçiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçu makalemizi inceleyebilirsiniz.

By |2020-01-15T15:20:53+00:00Ocak 14th, 2020|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment