Boşanma Davasında Pedagog Görüşmesi

Anasayfa » Tüm Yazılar » Boşanma Davasında Pedagog Görüşmesi

Boşanma Davasında Pedagog Görüşmesi

Boşanma Davasında Pedagog Görüşmesi

Boşanma davasında pedagog görüşmesi nasıl olmaktadır ve hangi kurallar kapsamında bu görüşme gerçekleşir? Aile hukuku davaları, 4787 sayılı Aile Mahkemeleri Kanunları kapsamında ilerletilir. Boşanma davalarının içerisinde sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biride, müşterek çocuk hakkında verilmesi gereken velayet hakkı kararı olmaktadır.

Velayet hakkının tanınması için, hâkimin karar vermesi gerekir. Çocuk için verilen bu karar, tamamen çocuğun çıkarları doğrultusunda uygulanır. Bu sebeple de hâkim gerekli gördüğü bütün aşamalarda çocukla uzman kişinin görüşmesini isteyebilir. Bu konudaki uzman kişiler mahkeme tarafından yetkilendirilen; Pedagog, psikolog ve sosyal çalışmacıdır. Yani siz istediğiniz yetkili kişiye değil, mahkemenin belirlemiş olduğu yetkili kişiye başvuru yapmalısınız. Boşanma davası pedagog görüşmesi sonucu, yetkili olan pedagogun hazırlamış olduğu rapor eşliğinde mahkemeye sunulur.

Velayet Davasında Pedagog Kararı

Velayet davasında pedagog kararı oldukça önemlidir. Çünkü pedagog çocukla yapmış olduğu görüşmede; Çocuğun istekleri ve ihtiyaçları konusunda bilgi edinir. Ayrıca çocuğu yalnız olarak gözlemleyeceği gibi, anne ve baba ile geçirdiği zamanlarda da gözlemleyecektir.

Hâkim, uzman kişi raporunu ve diğer bütün etkenleri inceledikten sonra müşterek çocukla ilgili velayet kararını verir. Velayet hakkı alamayan tarafın bu karara süresinde itiraz etme hakkı olduğu gibi, daha sonrasında da velayet hakkının kötüye kullanıldığı eylemler olursa yine itiraz etme hakkı olmaktadır. Bütün bu unsurlardan dolayı da, boşanma davasında pedagog görüşmesi yapılabileceği gibi, diğer velayet davalarında da bu görüşmelerin yapılması hâkim tarafından istenilebilir.

Boşanma Davalarında Bilirkişi Raporları

Boşanma davalarında bilirkişi raporları hangi koşullarda uygulanır? Bu sorunun yanıtını pek çok açıdan vermemiz gerekir. Bilirkişi görevlisi olan uzmanların hazırlayacağı bu raporlar, mahkemenin kararı ile istenir. Boşanma davalarının içerisinde;

  • Velayet kararı verilirken
  • Nafaka ödemesi belirlenirken
  • Maddi ve manevi tazminat hakları belirlenirken
  • Mal paylaşımı yapılırken
  • Ziynet eşyaları hesaplanırken bu kararlar göz önünde bulundurulur.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz konu başlıklarında yer alan uzman raporları, her bölümle ilgili görevli olan kişiler tarafından hazırlanır. Örneğin; Pedagog olarak uzman olan kişiden, ziynet eşyalarının miktarını belirlemesi istenemez.

Boşanma davasında pedagog görüşmesi ve boşanma davası süreci hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Avukat ile iletişime geçerek danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Kıdem Tazminatında Zamanaşımı için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

By |2020-04-30T16:12:54+00:00Nisan 29th, 2020|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment