Boşanma Protokolü

Anasayfa » Tüm Yazılar » Boşanma Protokolü

Boşanma Protokolü

Boşanma Protokolü

Boşanma protokolü hangi koşullarda ve nelere dikkat edilerek hazırlanmalıdır? Boşanma, resmi olarak geçerli olan evliliğin sonlandırılmasıdır. Türk Medeni Kanunu kuralları kapsamında boşanma davası iki şekilde açılabilir. Bunlar; anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanmadır. Bu iki dava da, açılırken ve işlemler yürütülürken farklılıklar içerir. (Bakınız: Anlaşmalı boşanma davası, Çekişmeli boşanma davası)

Çekişmeli boşanma davasının açılabilmesi için, Kanun koyucunun belirlediği sebeplerden biri ya da daha fazlası olmalıdır. Fakat boşanma davası, anlaşmalı olarak açılacaksa bunun için daha farklı olgular olmalıdır. Bu davanın açılabilmesi için en temel yapı taşı “Tarafların; boşanma isteğinde, maddi ve manevi bütün maddelerde uzlaşmaya varmasıdır”. Bütün unsurlarda uzlaşmaya varan tarafların Mahkemeye başvurabilmeleri için, bu beyanı yazılı olarak boşanma protokolü içeriğinde de belirtmeleri gerekir.

Boşanma Protokolünün Hazırlanması

Boşanma protokolünün hazırlanması, Kanun koyucunun belirlemiş olduğu ölçütlerde yapılmalıdır. Bu resmi evrakı sizin hazırlayabileceğiniz gibi, hak kaybı yaşanmaması ve sonradan telafisi olmayacak bir sorun yaşamamanız adına avukatınızda hazırlayabilir.

Anlaşmalı boşanmanın olabilmesi için protokol hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunları belirtecek olursak;

  • Medeni Kanunun 166. maddesinin 3. fıkrasına uygun olarak hazırlanmalıdır.
  • Boşanma protokolünde tarafların ad ve soyadları, t.c. kimlik numaraları, adresleri, evlilik tarihleri, varsa çocuklara ilişkin doğum ve kimlik bilgileri mutlaka yer almalıdır.
  • Boşanma davasının taraflarının istek ve mevcut anlaşmalarına göre boşanma protokolünde bulunması gereken unsurlar artabilir.
  • Boşanma protokolü hazırlanırken; tedbir nafakası, iştirak nafakası, yoksulluk nafakası, maddi manevi tazminat, mal paylaşımı, müşterek çocukların velayeti ve kişisel ilişkinin tesisi mutlaka yer almalıdır.

Boşanma Protokolünden Vazgeçme

Boşanma protokolünden vazgeçme olasılığı var mıdır? Boşanma protokolü, anlaşmalı boşanma davası açılırken yetkili yerlere teslim edilmesi gereken bir evraktır. Fakat bu resmi evraktan vazgeçme ya da içeriğinde değişiklik yapmanız da mümkün olan bir durum olmaktadır.

Protokol içeriğinde yapılmasını istediğiniz değişiklik olduğu zaman, bunu dava açılmadan önce yapmalısınız. Mahkeme de, protokol ile ilgili kabul etmediğiniz bir durum ya da kandırılarak imzalamak durumunda bırakıldığın bir madde varsa, bunu beyan edebilirsiniz.

Boşanma protokolü hakkında detaylı bilgi edinmek için ve Aile hukuku davalarınız hakkında avukatlık hizmeti almak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Avukat ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Duygusal Şiddetle Evlilik Birliğinin Sarsılması makalemizi inceleyebilirsiniz.

By |2020-08-31T10:09:45+00:00Mayıs 27th, 2019|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment