Boşanmanın Manevi Sonuçları

Anasayfa » Tüm Yazılar » Boşanmanın Manevi Sonuçları

Boşanmanın Manevi Sonuçları

Boşanmanın Manevi Sonuçları

Boşanmanın manevi sonuçları neler olmaktadır? Boşanmanın sonuçlarını incelerken; Maddi, manevi ve müşterek çocuk hakkında kısımlarına ayırarak incelemek gerekir. Maddi sonuçları kişilerin maddi kayıpları olmaktadır. Boşanmadaki manevi olan sonuçlar ise, kişisel olarak yaşanılan sonuçlar olmaktadır. Örnek verecek olursak; Bu süreçte ya da daha öncesinde olan ruhsal yıpranmalar ve boşanmanın sonrasında kadının soyadının değişmesini belirtebiliriz.

Boşanmanın bir diğer sonucu da müşterek çocuk için olmaktadır. Müşterek çocuğun velayeti evlilik birliğindeyken anne ve babaya aittir. Fakat boşanma davasında taraflar bu konuda uzlaşma sağlayamazsa, mahkemenin vereceği karar ile tek tarafa ait olacaktır. Velayet alamayan taraf içinde, çocukla kişisel ilişki zamanı kurması sağlanacaktır.

Boşanma Davasında Kadının Soyadının Değişmesi

Boşanmanın manevi sonuçları arasında yer alan bir konuda, boşanma davasında kadının soyadının değişmesi olmaktadır. Boşanma davasının kesinleşmesi ile birlikte kadının kütük bilgileri evlilikten önceki gibi, kendi aile kütüğüne geçer. Bu sebeple de soyadı da, evlilik birliğinin kurulmadan önceki haline geçer. Burada bir ayrım yaparak yanlış bilgi kirliliğini önlemek isteriz. Kadın daha öncesinden bir evlilik yapmışsa soyadı, bir önceki eşinin kütüğüne geçmez kızlık soyadı diye tabir edilen kendi aile kütüğündeki soyadına geçer.

İş hayatında ya da farklı alanlarda eşinin soyadı ile belirli isim yapan kişiler soyadının değişmesini istemezler. Bu durumda da kadın, karşı tarafla anlaşması ve tarafların bunu kabul etmesi doğrultusunda soyadının değişmemesini sağlayabilmektedir.

Boşanmanın manevi sonuçları konusunu incelemeye devam ederken, boşanma davalarında sıklıkla karşılaşılan manevi tazminattan bahsedeceğiz.

Boşanma Davasında Manevi Tazminat

Boşanma davasında manevi tazminat talep eden tarafın kusursuz ya da daha az kusurlu olması gerekir. Çünkü kusurlu olan tarafın kusurunun ispat edilmesi dâhilinde tazminat alma hakkı yoktur. Manevi tazminat talepleri; Boşanma davasının öncesinde yaşanılan kişisel hakların, saldırıya uğraması ile istenebilmektedir. Buradaki yaşanılan durum ve olguların ispat edilmesi de gerekir. TMK maddelerine göre ispat yükümlülüğü ise, talep eden tarafa ait olmaktadır. Karşı taraf ise, hakkında iddia edilen kişisel yıpratmalar gerçek dışı ise bunları ispat etmelidir.

Boşanmanın manevi sonuçları ve boşanma davaları hakkında bilgi edinmek için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak hukuk büromuzdan danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Cinsel Şiddette Cebir için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

By |2020-04-10T16:09:39+00:00Nisan 8th, 2020|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment