Cinsel Suçun Mağduru

Anasayfa » Tüm Yazılar » Cinsel Suçun Mağduru

Cinsel Suçun Mağduru

Cinsel Suçun Mağduru

Cinsel suçun mağduru kim olmaktadır? Cinsel saldırı suçundaki taraflardan biri de mağdur olan kişidir. Kanunen mağdur olarak belirtilen kişi ise, saldırıya uğrayan kişi olarak tanımlanmaktadır. Cinsel saldırı suçu, TCK kapsamına göre “Vücut Dokunulmazlığına Karşı İşlenen Suçlar” arasında yer almaktadır. Burada belirtilen suçun kapsamı birden fazla açıdan incelenmelidir. Suçun kime karşı işlendiği ve diğer nitelikleri, belirlenen cezanın da artmasına sebep olmaktadır.

Cinsel saldırı suçunun mağduru, kadın veya erkek yaşayan herhangi bir insan olabilir. Bu nedenle ölülere yönelik cinsel saldırılar, bu suçu değil, ölülere saygı duygusuna aykırılık suçunu; hayvanlara yönelik saldırılar ise, Hayvanları Koruma Kanuna aykırılık suçlarını oluşturmaktadır bu sebeple de cinsel suçun mağduru için yapılacak olan bütün uygulamalar daha farklı olmaktadır.

Cinsel Saldırıya Teşebbüs

Cinsel saldırıya teşebbüs, cinsel saldırının tamamlanmış hali olmaktadır. Cinsel saldırının vücuda organ ve cisim sokmak suretiyle işlenmesi durumunda da, suça teşebbüs söz konusu olur. Bunun için, failin kastının organ veya cisim sokmaya yönelik olması ancak elinde olmayan nedenlerle fiili tamamlayamaması gerekir.

Cinsel saldırıdaki teşebbüs nedeniyle cezada yapılacak olan indirim açısından, failin o ana kadar yapmış olduğu hareketlerin suçun cinsel özgürlük bakımından yarattığı tehlike göz önünde bulundurulacak en önemli etkenler arasında yer almaktadır. Failin iktidarsızlığı nedeniyle cinsel saldırıyı tamamlayamamış olması halinde ise, suça teşebbüs kapsamı kuralları uygulanır.

Cinsel suçun mağduru başlıklı makalemizin son kısmında, suçun içtimai halinden bahsedeceğiz.

Cinsel Suçta İçtimai Halleri

Cinsel suçta içtimai halleri durumunda, cebir ve tehdit bu kapsama dâhil olacağı için buradaki suçun unsurlarından bahsedildiği zaman, bileşik suç söz konusudur ve cebir ya da tehdir suçundan dolayı faile ceza verilemez. Bununla birlikte başvurulan cebrin, mağdurun direncini ortadan kaldırmaya yetecek ölçüde olması gerekir.

Cinsel saldırı oluşturan davranışın ardı ardına birkaç kez tekrarlanmış olması, suçun da birden fazla olduğu anlamına gelmez. Ancak bu davranışlar arasına kastın yenilendiğini gösteren bir zaman aralığı girmiş ise, her bir cinsel saldırı suçundan dolayı failin ayrı ayrı cezalandırılması yoluna gidilir.

Cinsel suçun mağduru hakkında ve diğer ceza davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak Beylikdüzü Ceza Avukatı ile iletişime geçebilir ve danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Aile Hukuku kapsamında olan Borçlanma Sebebi İle Boşanma Davası yayınımızı inceleyiniz.

By |2020-03-16T14:46:39+00:00Mart 13th, 2020|Bilgilendirme, Ceza Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment