Doğum İle Soyadı Kazanılması

/, Bilgilendirme/Doğum İle Soyadı Kazanılması

Doğum İle Soyadı Kazanılması

Doğum İle Soyadı Kazanılması

Doğum ile soyadı kazanılması hakkında aradığınız birçok bilgiyi, hukuk büromuz tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanan bu makalemizin içeriğinde bulabilirsiniz. Soyadı kanununun çıkarılmasından itibaren, her ailenin ve her bireyin bir soyadı olmaktadır. Bu kanundaki amaç, kişilerin hayatlarına dair olan bilgilerin karışıklığa uğramamasıdır.

21.06.1934 tarihli ve 2525 sayılı soyadı kanununun 1. Maddesi şöyle olmaktadır; “Her Türk öz adından başka soyadını da taşımaya mecburdur”. Türk Medeni Hukuku kapsamına göre belli başlı durumlarda kişi soyadını alır veya soyadı değişikliği yaşar. Doğum, evlilik, soy bağının kurulması, boşanma, evlat edinme, soyadı değişikliği talebi vb. durumlar bu sebeplerden birkaçı olmaktadır. Soyadı kanunu çıkartılmasından bu yana bazı değişikliklere de uğramıştır. Doğumla soyadı kazanılması durumu hangi etkenlerde değişikliğe uğrar sorusunun yanıtını, daha geniş kapsamda yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

Evlilikle Soyadı Değişikliği

Evlilikle soyadı değişikliği, soyadı kanununun çıkarılmasından bu yana olağan bir durumdur. Bu kanuna göre; kadın ve erkek evlilik birliği içerisine girdikleri zaman, kadın erkeğin kütüğüne bağlı olacağı için, erkeğin soyadını alıyordu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından daha sonra geliştirilen kanun neticesinde, kadının bu konudaki hakları da genişletilmiştir.

Soyadı kanununda yapılan düzenlemeler sonrasında kadın;

  • Evlilik birliği içerisine girdikten sonra erkeğin soyadını almak zorunda değildir
  • Kadın, evlilikle birlikte isterse sadece kendi soyadını taşımaya devam eder
  • Kadın, evlilik birliği içerisinde hem kendi hem de kocasının soyadını taşıyabilir

Doğum ile soyadı kazanılması başlıklı makalemizin son kısmında, boşanma sonrası soyadında yaşanılacak değişikliklerden bahsedeceğiz.

Boşanma Sonrası Soyadı Değişikliği

Boşanma sonrası soyadı değişikliği, erkeğin soyadını kullanan kadın için yapılacak bir değişikliktir. Bu kapsam dâhilinde kadın boşanmanın kesinleşmesinden sonra, evlilik öncesi yer aldığı kütüğe kayıt edilir ve evlilikten önceki soyadını geri alır. Boşanmadan sonra soyadının değişikliğini istemeyen kadın, bunun için erkekle uzlaşma sağlamalıdır. İki tarafında bunu kabul etmesinden sonra, kadının soyadında değişiklik yapılmaz.

Boşanmada bir değişiklik de çocuk için yapılabilir. Yeni kanunla birlikte, boşanmadan sonra çocuk annenin soyadını alabilir. Bu düzenleme velayeti annede bulunan çocukların, resmi işlemlerinde sorun yaşanmaması için geliştirilmiş bir durumdur.

Doğum ile soyadı kazanılması ve diğer Aile hukuku davalarınız hakkında detaylı görüşme yapmak için, Beylikdüzü Avukat ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan İnşaat Ruhsatı Hazırlanması makalemizi inceleyebilirsiniz.

By |2020-08-21T13:02:38+03:00Kasım 21st, 2019|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment