Esastan Dolayı Davanın Reddi

Anasayfa » Tüm Yazılar » Esastan Dolayı Davanın Reddi

Esastan Dolayı Davanın Reddi

Esastan Dolayı Davanın Reddi

Esastan dolayı davanın reddi olabilir mi? Reddedilen dava için nasıl bir işlem uygulanmalıdır? Bu ve benzeri sorularınızın yanıtı için, bilgilendirme amaçlı hazırlanan bu makalemizden yararlanabileceğiniz gibi, hukuk büromuzdan da konu hakkında danışmanlık alabilirsiniz.

Türk Medeni Hukuku kapsamına göre; Sadece bazı ceza davalarında avukatla çalışılması zorunludur. Bu da ceza davalarının belirtilen alt sınır yılı, kişinin yaş sınırlaması, akıl ehliyeti özelliklerine göre değişikliğe uğramaktadır. Fakat birçok kez belirttiğimiz gibi, avukat davanızın usulüne uygun olarak açılmasını ve bu şekilde ilerletilmesini sağlayan hukuk insanıdır. Dava açılırken yapılan yanlışlıklar telafisi olmayan hak kaybı yaşamanıza sebebiyet verir. Davanızın reddedilmesinin onayını hâkim verir. Dava açılırken ya da ilerletilirken yapılan yanlış usulleri hâkim ve karşı tarafında belirtme hakkı vardır. Esastan dolayı davanın reddi olası bir durum olabileceği için, dava konunuz hakkında detaylı bilgi almalısınız.

İstinaf Mahkemesi

İstinaf mahkemesi ne demektir? İstinaf, ilk derece mahkemeleri tarafından verilen kararların hem olay yönünden hem de hukuki yönden üst dereceli mahkeme tarafından denetlenmesidir. İstinaf kanun yoluna başvurulduğunda ceza davası ya da hukuk davası dosyası üst dereceli İstinaf mahkemesi tarafından ikinci kere incelenerek yerel mahkemenin kararı denetlenir.

Temyiz, istinaf mahkemesi kararlarının hukuki denetim açısından incelenmesini amaçlayan kanun yoludur. İstinaftan çıkan karara yönelik olarak temyiz başvurusu yapılabilir. Bu işlemin yapılması için Yargıtay’a başvuru yapılmalıdır.

Esastan dolayı dava reddi başlıklı makalemizin son kısmında, istinaf başvurusu hakkında bilgi vererek devam edeceğiz.

İstinafa Başvuru Yapma

İstinafa başvuru yapma nasıl olmaktadır? İstinaf başvurusu için ilk olarak bilinmesi gereken, başvuru süresi olmaktadır. Hukuk davası için yapılacak olan bu başvurunun süresi, hükmün usulüne uygun tebliğinden itibaren iki hafta olmaktadır. Bu süre içerisinde başvuru yapılmazsa, istinaf hakkı ortadan kalkar. Hukuk davaları için, istinaf yoluna başvurulma koşulları HMK madde 341’de belirtilmiştir.

Kararı veren yerel mahkemeye dilekçe ile başvuru yapılarak, istinaf incelemesi talebinde bulunulabilir. Ayrıca hazırlanan bu dilekçenin içerisinde, bulunulan talebin sebepleri de açık şekilde belirtilmelidir. Başlayan bu inceleme 3 aşamadan oluşur. Bunlar;

  • Ön inceleme aşaması
  • Esastan istinaf incelemesi aşaması
  • Esastan istinaf incelemesi ve duruşması

Esastan dolayı davanın reddi ve diğer hukuk davalarınız hakkında detaylı görüşme yapmak için, Beylikdüzü Avukat ile görüşebilirsiniz.

Hakaret Suçunda Zamanaşımı yayınımıza göz atabilirsiniz.

By |2019-10-10T11:49:14+00:00Ekim 9th, 2019|Bilgilendirme, Ceza Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment