Geçici Velayet Hakkı

Anasayfa » Tüm Yazılar » Geçici Velayet Hakkı

Geçici Velayet Hakkı

Geçici Velayet Hakkı

Geçici velayet hakkı TMK kapsamına göre, boşanma davasının başlaması ile ortaya çıkan bir kavram olmaktadır. Boşanma davası başladığı zaman, taraflar arasında müşterek çocuk için sıklıkla uzlaşmazlık yaşanmaktadır. BU konuda anne ve baba çocuğun kendisi ile yaşamasını istemektedir. Fakat Kanunlarımız uyarınca taraflar velayet hakkı konusunda uzlaşma sağlayamaz ise, mahkemenin yetkili kişisi olan hâkim bu konuda gerekli incelemeleri yaparak karar verir.

Boşanma davası başladığı zaman verilen bu kararda, pek çok inceleme yapılmaktadır. Bu karar verilirken, çocuğun çıkarlarının korunması en temel faktör olmaktadır. Dava başlangıcında verilen bu karara, karşı tarafın itiraz etme hakkı da bulunmaktadır. Ayrıca dava bitmeden önce de geçici velayet kapsamı değiştirilebilmektedir.

Geçici Velayet Alma Şartları

Geçici velayet alma şartları konusunda, yazımızın ilk kısmında bahsettiğimiz gibi, çocuğun çıkarları düşünülür. Bu sebeple de çocukla ve taraflarla ilgili pek çok konu detaylı şekilde incelenir. Karar verilirken dikkat edilecek hususları belirtecek olursak;

  • Çocuğun yaşı, eğitim durumu ve psikolojik durumu
  • Anne ve babanın yaşam tarzları ve bunun çocuğa göre uyumlu halleri
  • Çocuğun talep ve istekleri

Geçici olarak verilen velayet hakkı, davanın ilk başında verilen bir karardır. Verilen bu karardan sonra mahkemeye sunulan uzman pedagog görüleri ve bilirkişi raporları da dosyaya eklenir ve bunun sonrasında net olarak velayet hakkı kararı verilir. Geçici velayet hakkı alamayan tarafın çocukla görüşebilmesi için kişisel ilişki kurulması sağlanır.

Velayet Alamayan Taraf Ne Yapmalı?

Velayet alamayan taraf ne yapmalı? İlk olarak belirtmemiz gerekir ki, velayet hakkı olmayan tarafın bu karara itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Konuya ilişkin olarak hazırlanacak dilekçenin dosyaya sunulmasıyla bu itiraz hakkı kullanılabilmektedir.

Mahkeme velayet hakkı vermediği tarafa, kişisel ilişki kurma zamanı ayarlaması yapar. Belirlenen bu süreye göre velayet alamayan taraf çocukla vakit geçirmektedir. Çocuğun yaşına, eğitim durumuna göre belirlenen bu sürede bazı koşullarda 2. Kişinin gözetiminde görüşme yapılması sağlanır. Örneğin; çocuğun yaşı gereği anneye olan muhtaçlıkları fazla ise, kişisel ilişki zamanlarında anne ya da çocuğun ihtiyaçlarına yardımcı olabilecek bir kişinin bulunması da talep edilebilir.

Geçici velayet hakkı ve diğer velayet davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, Beylikdüzü Boşanma Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız İşçi Hakları Mahkemesi makalemizi inceleyiniz.

Geçici Velayette Nafaka için tıklayınız.

By |2020-04-15T17:21:39+00:00Mart 31st, 2020|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment