Geçici Velayette Nafaka

Anasayfa » Tüm Yazılar » Geçici Velayette Nafaka

Geçici Velayette Nafaka

Geçici Velayette Nafaka

Geçici velayette nafaka hakları nasıl olmaktadır? Nafaka, boşanma davasının başlaması ile birlikte taraflar arasında ve müşterek çocuk için uygulanan bir detay olmaktadır. Kişinin ve müşterek çocuğun maddi yoksunluğa düşmemesi için, nafaka uygulamasına mahkeme tarafından hükmedilir.

Taraflar arasında verilmesi öngörülen nafaka, maddi yoksunluğa düşmesi muhtemel olan taraf için uygulanır. Fakat müşterek çocuk için verilecek olan nafakadaki durum daha farklı olmaktadır. TMK maddelerine göre, velayet hakkını alamayan taraf çocuk için nafaka ödemekle yükümlüdür. Burada belirtilen nafakanın miktarı ise pek çok faktörün incelenmesi sonucunda belirlenir. Çocuk için nafaka ödemesi belli başlı durumların haricinde yetişkin olana kadar devam etmektedir. Mahkeme kararı ile belirlenen geçici velayet hakkı velayetin tam karara bağlanması ile değişikliğe uğrayabilir.

Geçici Nafaka Ödenmesine İtiraz

Geçici nafaka ödenmesine itiraz hakkı, nafaka ödemesini yapacak olan kişiye ait olacağı gibi, nafaka alan kişide miktarın değişikliğe uğraması için karara itiraz edebilir. Tarafların itiraz hakkını kullanırken mahkemeye uygun şekilde dilekçe hazırlaması ve taleplerinin dayanağı olan delilleri de belirtmesi gerekir.

Konu hakkında açıklayıcı örnek vermek gerekirse; Mahkemenin belirlediği miktarı yüksek bulan tarafın, maddi gelirinin daha düşük olduğunu kanıtlaması gerekir. Nafaka miktarının az olduğunu iddia eden tarafın ise, nafaka ödemesini yapacak olan tarafın maddi olanaklarının daha yüksek olduğunu belirtmesi ve ispatlaması gerekir. Aksi olan durumlarda geçici velayette nafaka miktarında değişiklik gerçekleşmez.

Geçici Velayette Nafakanın Kesinleşmesi

Geçici velayette nafakanın kesinleşmesi ile birlikte ödemelerin gerekli şekilde yapılması gerekir.  Nafaka ödenmesi için, mahkemenin belirlemiş olduğu tarihten itibaren bütün ödemeler eksiksiz ve belirlenen koşullarda yapılmalıdır. Aksi olan durumlarda yani ödemenin yapılmadığı koşullarda, yükümlü olan taraf için işlem uygulanmasına başlanır.

Nafakanın 3 aylık süreçte ödenmemesi durumunda, ödeme yapmakla yükümlü olan taraf için icra işlemleri başlatılabilir. Bu şekilde ya da icra yolu ile ödeme yapılmaması koşulunda ise, nafaka ödemesine hükmedilen kişi için cezai işlem uygulaması yapılır. Nafakanın ödenmemesi durumunda uygulanan cezai işlem, hapis cezası olmaktadır.

Geçici velayette nafaka ve diğer nafaka davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, hukuk büromuzdan danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız Kötü Niyet Tazminatı makalemizi inceleyiniz.

By |2020-04-16T19:36:12+00:00Nisan 15th, 2020|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment