Memurların Süt İzni

Anasayfa » Tüm Yazılar » Memurların Süt İzni

Memurların Süt İzni

Memurların Süt İzni

Memurların süt izni hakları, özel sektörde görev yapan işçilere göre farklılık gösteriyor mu? Özel sektör ve kamu sektöründe çalışan pek çok personelin hakları ve çalışma şartları birbirinden farklı olmaktadır.

657 sayılı kanunun 104. Maddesinden yola çıkarak belirtebiliriz ki; Kadın memura, çocuğunu emzirebilmesi için doğum sonrası annelik izin süresinin bitme tarihinden itibaren ilk 6 ay günde 3 saat, ikinci altı ay günde 1,5 saat süt izni verilmesi gerekmektedir. Kanun gerekliliğince verilen süt izni hakkının hangi saatler arasında ve hangi koşullarda uygulanacağı ise, kadın personel tarafından belirlenebilmektedir. İş Kanunları gerekliliğince; doğum sonrası kullanılması uygun görülen memurların süt izni zamanı hakkında, kadın personelin talepleri öncelikli olacaktır.

Memurların Süt İzinleri Süresi

Memurların süt izinleri süresi nasıl olmaktadır? Memur olarak görev yapan kişiler doğum iznini kullandıktan sonra süt izni hakkını kullanmaya başlar. Süt izin hakları ilk 6 ay içerisinde 3 saat olurken, sonraki 6 ay içerisinde bir buçuk saate düşürülür.

Ayrıca bilinmesi gereken bir hususta şu şekilde olmaktadır; Kadın memur doğum izni süresinin bitiminde, günlük çalışma süresini yarı yarıya indirebilmektedir. Bu süre ilk doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay ve daha sonraki doğumlarda 6 ay olmaktadır. Çoğul doğumlarda ise, bu sürelere 1 aylık ek süreç hakkı tanınmıştır. Fakat bilinmesi gerekir ki; Yarım gün çalışma hakkını kullanan memurların süt izni hakkı süresi verilmemektedir.

Erkek Memurun Çocuk Bakım İzni

Erkek memurun çocuk bakım izni pek bilinen bir bilgi olmasa da, İş Kanunları maddelerinde yer almaktadır. İş Kanunlarına göre eşi doğum yapan ve hayatta olan çocuğun babalık görevinde yer alan erkek memura, 2 yıl izin hakkı tanınmıştır. Burada aranan tek şart memurun bunu istiyor olmasıdır. Amirlerinin bu konuda memuru kısıtlama durumu olmamaktadır. Çünkü yeni doğan bebeğin bakımı ve sorumlulukları, kanunlarda da anne ve babaya ait olmaktadır.

Madde 108. İçeriğinde yer alan bu kanun gerekliliğince erkek memur, gerekli bildirimlerini yaparak 2 yıllık süreçte bebeğinin bakımı için izin kullanacağını beyan edebilir.

Memurların süt izni ve diğer iş davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Avukat ile görüşebilirsiniz.

By |2020-04-14T10:39:08+00:00Nisan 14th, 2020|Bilgilendirme, İş Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment