Genel Af Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anasayfa » Tüm Yazılar » Genel Af Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genel Af Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genel Af Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Genel af hakkında bilinmesi gerekenler hakkında bilgilendirme amaçlı hazırlanan bu makalemizden faydalanabilirsiniz. Af, hükümlü ve yakınlarının sıklıkla araştırdıkları bir konudur. Peki af ne demektir ve af süreci nasıl başlar, nasıl ilerletilir?

Af, önceden ve belli bir zamana kadar işlenmiş olan, suç teşkil eden fiiller için ceza vermek hakkını ortadan kaldıran, verilmiş olan cezaların kısmen veya tamamen infazını önleyen, bazen de kamu davasını düşüren ya da mahkûmiyeti bütün sonuçlarıyla birlikte yok sayan yetkili mercilerce yapılmış hukuki tasarruflardır.

Kamu davasını, hükmolunan cezaları ve mahkûmiyetin bütün neticelerini ortadan kaldıran af, genel af olmaktadır. Genel affa uğramış mahkûmiyet erteleme hükümlerinin uygulanmasına engel olmayıp, tekerrür hükümlerinin uygulanmasına ise engeldir. Genel af hakkında bilinmesi gerekenler oldukça detaylıdır. Yazımıza devam ederken konu hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz.

Genel Affın Özellikleri

Genel affın özellikleri için ilk olarak belirtebiliriz ki, bu durum her suça karşı uygulanamaz. Af, kanunlar tarafından suç olarak kabul edilen bir fiilin yine hukuk normlarınca öngörülmüş bulunan müeyyidesinin yargı organları tarafından uygulanmasına karşı, bu müeyyidenin, hukuk dışı bir irade ile kısmen veya tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Konu hakkında birkaç özellik belirtmek gerekirse;

  • Affın geçmişe yönelik olması niteliği de vardır.
  • Münhasıran orman suçları için genel ve özel af çıkartılamaz
  • Kasten adam öldürme için af çıkartılması, İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesine aykırıdır
  • Genel af halinde, yargılama giderleri istenemez

Uzlaşma Ve Af Arasındaki Farklar

Uzlaşma ve af arasındaki farklar hem benzer, hem de ayrıma uğramaktadırlar. Fakat iki terimde de sonuç aynı olmaktadır. Uzlaşma, belli başlı ceza davalarında tarafların yetkili kişi eşliğinde anlaşmaya vararak, ceza davasından vazgeçilmesi demektir. Yani bu süreçte sonuca taraflar karar verir. Dava konusunda yer alan taraflar birbirlerine şartlarını sunar ve kabul edilir, uygulanırsa bu işlem sonuçlanır. Sonuçlanan bu işlem sonrasında ceza davası kapanmış olur. Eğer ki, uzlaşma sağlanamazsa ceza davasına devam edilir. Af ise, Devlet yetkililerinin hazırladığı taslaklar sonucu Meclis tarafından kabul edilirse uygulanır.

Genel af hakkında bilinmesi gerekenler ve diğer ceza davalarınız hakkında danışmanlık randevusu almak için, Beylikdüzü Ceza Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

İş Akdinin Fesih Sebepleri ve Sonuçları hakkında bilgi edinmek için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

By |2020-08-24T12:43:29+00:00Ekim 11th, 2019|Bilgilendirme, Ceza Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment