Kıdem Tazminatı Ücreti

Anasayfa » Tüm Yazılar » Kıdem Tazminatı Ücreti

Kıdem Tazminatı Ücreti

Kıdem Tazminatı Ücreti

Kıdem tazminatı ücreti ne demektir ve bu işlem sonrasında nasıl bir hak elde edilir? Kıdem tazminatı, İş Kanunları gerekliliğince işçiye tanınan bir hak olmaktadır. İşçinin bu haktan faydalanabilmesi için belli başlı uygulamaların gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu haktan yararlanılabilmesi için işçinin;

  • SGK kapsamında 1 yıllık çalışma süresi dolmalıdır
  • İşverenin fesih ettiği iş sözleşmesinde, geçersizlik uygulaması yer almalıdır
  • İşçinin fesih etmek istediği iş sözleşmesinde, haklı olan faydaları olmalıdır
  • İşçinin emeklilik hakkı dolmalıdır
  • Erkek işçinin askerlik vazifesi zamanı gelmelidir

Kıdem tazminatı iş sözleşmesi gerekliliğince fesih yapılmaması dâhilinde, işçiye mutlaka ödenmesi gereken bir ücret olmaktadır. İşverenin en temel yükümlülüklerinden biri de, kıdem tazminatı ücreti ve işçinin hakkı olan diğer ödemeleri yapmasıdır.

Kıdem Tazminatının Hesaplanması

Kıdem tazminatının hesaplanması, işçinin yıllık çalışma oranına bağlı olarak yapılmaktadır. Şöyle ki; çalışılan yıl ve en son alınan maaş ücretinin çarpımında çıkan rakam, tazminatın belirlenmesi için uygun bir prosedür olmaktadır. Buradaki hesaplamadan sadece belirli oranda, vergi uygulaması kesintisi yapılacaktır.

Kıdem tazminatının hesaplanabilmesi için, her yıl yeniden düzenlenen taban ve taban fiyatlarının bilinmesi gerekmektedir. Taban fiyat asgari ücret olarak belirlenirken, tavan fiyat her yıl yapılan yeni düzenlemeyle belirlenir. Maaşı daha yüksek olan kişiler, tavan fiyatın değerinden hesaplanarak kıdem tazminatını almaya hak kazanır.

Kıdem tazminatı ücreti başlıklı yazımızın son kısmında, kıdem tazminatının ödenmesi koşulundan bahsedeceğiz.

Kıdem Tazminatı Ödenmezse Ne Yapılmalıdır?

Kıdem tazminatı ödenmezse ne yapılmalıdır? İşçi ve işveren arasında, iş sözleşmesinin feshi ile birlikte yaşanılabilecek en temel sorunlardan biri de, kıdem tazminatından ve diğer haklardan oluşan ödemeler olmaktadır.

Kıdem tazminatı, geçerli olan koşullar dâhilinde işçiye mutlak ödenmesi gereken bir ücrettir. Eğer işveren bu ödemeyi, işçiye yapmak istemezse işçinin Kanuni yollara başvurma hakkı kendiliğinden doğar. Ödenmeyen kıdem tazminatı hakkı için, ilk olarak arabuluculuk sistemine başvuru yapılmalıdır. Arabulucu sisteminde de taraflar uzlaşmaya varamazsa, mahkeme yoluna başvuru yapılarak, kıdem hakları işverenden talep edilmelidir.

Kıdem tazminatı ücreti ve diğer iş davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, hukuk büromuzdan danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz. Beylikdüzü İş Avukatı ile iletişime geçmek için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanabilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız İşyerinin Devredilmesinde Kıdem Tazminatı makalemizi inceleyiniz.

By |2020-02-17T14:41:16+00:00Şubat 14th, 2020|Bilgilendirme, İş Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment