Mal Paylaşımı Davasında Bilinmesi Gerekenler

/, Bilgilendirme/Mal Paylaşımı Davasında Bilinmesi Gerekenler

Mal Paylaşımı Davasında Bilinmesi Gerekenler

Mal Paylaşımı Davasında Bilinmesi Gerekenler

Mal paylaşımı davasında bilinmesi gerekenler nelerdir? Bu sorunun yanıtını verirken birkaç madde belirtecek olursak;

  • Kişisel mallar kategorisinde yer alan mallar, sadece kişinin kullandığı mallardan oluşmaktadır
  • Eşlerden birinin evlilik birliği içerisinde, hak kazanmış olduğu manevi tazminatlar sadece hak kazanan eşe ait olmaktadır
  • Miras yolu ile elde edilen bütün mallar, sadece miras kalan eşe aittir
  • Eşler farklı bir mal rejimi anlaşması yapmadıysa, evlilik birliği içerisinde elde edilen mallar (kişisel olmadığı sürece) ortak olmaktadır
  • Evlilikten önce kazanılan bütün mallar kişisel olmaktadır
  • Boşanma davası bittikten sonra mal paylaşımı davası görülmektedir. Mal paylaşımı davası boşanma davası ile birlikte aynı zamanda açılabilecek dava türünden olmaktadır

Mal paylaşımı davasında bilinmesi gerekenler hakkında birkaç madde belirttikten sonra, bu konudaki mahkemeleri açıklayacağız.

Mal Paylaşımı Davası Mahkemeleri

Mal paylaşımı davası mahkemeleri kapsamını iki şekilde incelemek gerekmektedir. Bunlar; Görevli mahkeme ve yetkili mahkemedir. Mahkeme bilgileri hakkında yapılacak yanlış işlem, davanızın reddine sebep olabilmektedir.

4787 sayılı Kanun gerekliliğince mal paylaşımı davasındaki görevli olan mahkeme, Aile mahkemesi olmaktadır. Yetkili olan mahkeme ise; ölüm ya da kesinleşmiş bir boşanma davası yoksa eşin ikamet ettiği yer mahkemesi olmaktadır. Eşin ölümü dâhilinde ilerletilen davada, ölen kişinin son ikamet adresinde bulunan mahkemede dava açılabilir. Evlilik boşanma ile sonuçlanmışsa ya da devam eden bir dava varsa, bu davanın olduğu yerdeki yetkili mahkemede dava açılabilir.

Mal paylaşımında bilinmesi gerekenler başlıklı makalemizin son kısmında, anlaşmalı boşanma davasının içerisinde mal paylaşımı nasıl olmaktadır sorusunun yanıtını vereceğiz.

Anlaşmalı Boşanma Davasında Mal Paylaşımı

Anlaşmalı boşanma davasında mal paylaşımı nasıl yapılmaktadır? Bu karara taraflar mı karar verecektir yoksa hâkim mi karar verecektir? Mal paylaşımı konusu, boşanma davasında eşlerin sıklıkla sorun yaşadıkları bir konu olmaktadır.

Önemle belirtmemiz gerekir ki; Anlaşmalı boşanma davasının gerçekleştirilmesi için, taraflar maddi ve manevi olarak boşanmanın bütün sonuçlarında uzlaşmaya varmalıdır. Aksi olan durumlarda boşanma gerçekleşemez ve dava çekişmeli boşanma davası olarak devam edebilir.

Mal paylaşımı davasında bilinmesi gerekenler ve diğer Aile hukuku davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Avukat ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Akıl Hastalığının Koşulları makalemizi inceleyebilirsiniz.

By |2020-08-20T15:55:06+03:00Ocak 7th, 2020|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment