Nişandan Ayrılma Davası

Anasayfa » Tüm Yazılar » Nişandan Ayrılma Davası

Nişandan Ayrılma Davası

Nişandan Ayrılma Davası

Nişandan ayrılma davası nasıl olmaktadır ve böyle bir hak var mıdır? Nişan, evliliğin gerçekleşeceğinin ilan edilme şeklidir. Ülkemizde de bu tören, her yörenin örf ve adetlerine göre farklılıklar göstererek gerçekleşmektedir. Yaşanılan bu törenden sonra, taraflar evlenmek zorunda değildirler. Eğer ki anlaşmazlığa düşülen konular olursa, nişan bitirilir ve evlilik gerçekleşmez.

Nişan bittikten sonra, taraflar birbirlerine yaptıkları masraflar ya da diğer durumlar için hak sahibi olurlar. Eğer k, taraflar bu konularda kendi aralarında uzlaşma sağlayamazsa, mahkemeye başvurulur ve dava açılır. Türk Medeni Hukuku kapsamına göre, bu davayı isteğiniz doğrultusunda vekil eşliğinde ya da vekilsiz ilerletebilirsiniz. Fakat bu değerlendirmeyi yaparken, avukatın hukuk kişisi olduğunu ve nişandan ayrılma davası içerisinde hakkınızı Kanuni olarak savunacağını da unutmamalısınız.

Nişan Sonrası Maddi Tazminat

Nişan sonrası maddi tazminat talep etme hakkı var mıdır? Tazminat hakları genel olarak, boşanma davalarında geçerli olan konular olarak bilinir. Fakat nişanın atılmasından sonrada, kusursuz ya da az kusurlu olan tarafın tazminat hakkı bulunmaktadır.

Konu hakkında tazminat talep edilebilmesi için bazı olguların da gerçekleşmesi gerekir. Örneğin, nişan tek taraflı karar verilerek atılmalıdır. Ayrıca taraflardan birinin; başka biri ile görüşmesi, nişanlısının ailesine saygısızlık etmesi, içki içmesi, kumar oynaması, şiddet uygulaması, yükümlülüklerini yerine getirmemesi vb. diğer davranışlarda kusurlu olan davranışlar arasında yer almaktadır. Belirttiğimiz sebepler doğrultusunda, nişandan ayrılma davası açılarak tazminat taleplerinde bulunulabilmektedir.

Nişan Sonrası Manevi Tazminat

Nişan sonrası manevi tazminat talebi için geçerli olan bazı şartları, maddeler halinde belirtecek olursak;

  • Nişanın bozulmasıyla kişilik hakkının zedelenmesi gerekir
  • Gizli kalması gereken sırların, orta yerde anlatılması veya kişilere duyurulması
  • Kadın ve erkeğin kuracağı ilk cinsel birliktelik sonrasında, erkeğin kusur belirtmeksizin nişanı bozması
  • Nişanlının bırakılıp, başka birisi ile kaçılması
  • Dedikodu halinde söylentiler yayılması, tarafın kişilik haklarının saldırıya uğratılması
  • Diğer zedeleyici durumlar

Davalı tarafın kusurlu olması koşulu ile manevi tazminat isteme hakkı, davacı tarafa ait olmaktadır. Manevi tazminat talep eden davacı taraf, iddialarını ispatlamakla da yükümlü olmaktadır.

Nişandan ayrılma davası ve diğer Aile Hukuku davalarınız hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Avcılar Boşanma Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Boşanma Davasında Aldatmanın İspatı hakkında bilgi için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

By |2020-02-03T14:35:51+00:00Ocak 31st, 2020|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment