Tedbir Nafakası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Anasayfa » Tüm Yazılar » Tedbir Nafakası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tedbir Nafakası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tedbir Nafakası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tedbir nafakası hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Yani bu nafaka türü nasıl başlar ve hangi koşullarda sonlanabilir? Nafaka, bilindiği gibi boşanma davasının açılması ile başlayan bir süreçtir. Mahkemenin yetkisi ile ödenmeye başlayacak olan nafaka için, genel de davanın açıldığı günden hesaplanmaya başlanılır. Nafaka verilen tarafın maddi yoksunluğa düşmemesi amaçlanır. Fakat bu ölçütte, ödeme yapacak olan tarafında maddi gücü dikkate alınır.

Tedbir nafakası, boşanma davasının kesinleşmesinden sonra son bulur. Daha sonra devam eden nafaka türü ise, iştirak nafakası olur. Gerek boşanma davalarında gerekse daha sonra açılan nafaka davalarında yapılan ödemeler Türk Lirası olarak yapılmaktadır. Farklı olan ödeme talepleri için, hâkimin onay vermesi gerekmektedir. Tedbir nafakası için bir madde de ölüm halinde olmaktadır. Kişinin ölümü halinde nafaka sonlanır, fakat mirasçıları konu hakkında hak talep edebilir.

Tedbir Nafakasına İtiraz

Tedbir nafakasına itiraz edilebilir mi? Aile mahkemesi tarafından hükmedilen bu karara, ödemekle yükümlü tutulan tarafın itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Nafaka borçlusu bu itirazını, kararı veren mahkemeye dilekçe ile sunabilir. Dilekçenin konusunda ise, hükmedilen nafakanın azaltılması ya da kaldırılması talebi olunur.

Karara itiraz dilekçesinin içeriğinde; itirazın sebepleri ve bu sebepleri belgeleyecek delillerde beyan edilir. Aksi olan durumlarda sadece itiraz beyanının bulunduğu dilekçeler ile beraber tedbir nafakası, yoksulluk iştirak nafakasına dönüştürülür. Nafakanın azaltılması ya da ortadan kaldırılması hakkındaki kararı verme yetkisi hâkimde olmaktadır.

Tedbir nafakası hakkında bilinmesi gerekenler konusunda merak edilen bir durumda, nafakanın ödenmemesi durumunda yapılacaklardır.

Tedbir Nafakası Ödemesi

Tedbir nafakası ödemesi, mahkemenin belirlediği miktarda olmalıdır. Hâkim, bu miktarı belirlerken tarafların maddi olanaklarına ve yaşam giderlerini göz önünde bulundurur. Nafakanın ödenmemesi durumunda icra iflas kanunu maddeleri uygulanmaktadır. Madde 344’ten yola çıkarak belirtebiliriz ki; Nafakaya dair olan kararların uygulanmaması durumunda borçlunun, alacaklının şikâyeti üzerine ilk olarak icra işlemleri uygulanır. Bu yolla hak elde edilemezse eğer 3 aya kadar hapis cezasına hükmolunur.

Kanun maddelerinde ayrıca belirtilen bir durumda şöyle olmaktadır; Hapis cezasına rağmen borçlu belirtilen miktardaki nafakayı ödemekle yükümlüdür. Yani hapis cezasının süresi dolmuş olsa bile nafaka borçlusu bu borcu ödemek zorundadır.

Tedbir nafakası hakkında bilinmesi gerekenler ve diğer nafaka davalarınız hakkında detaylı görüşme yapmak için, Avcılar Boşanma Avukatı ile iletişime geçiniz.

Velayetin Değiştirilme Sebepleri hakkında bilgi almak için, bir sonraki yayınımızı inceleyebilirsiniz.

By |2019-10-30T11:12:56+00:00Ekim 28th, 2019|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment