Tedbir Nafakasının Sonlanması

Anasayfa » Tüm Yazılar » Tedbir Nafakasının Sonlanması

Tedbir Nafakasının Sonlanması

Tedbir Nafakasının Sonlanması

Tedbir nafakasının sonlanması ne zaman olur ve bu sonlanmadan sonra hangi işlemler yapılır? Nafakaya dair bilgi edinmek için, bu makalemizden ve internet sayfamızda yer alan diğer makalelerimizden faydalanabilirsiniz. Tedbir nafakası, davanın başlamasıyla bağlanan bir nafakadır. Boşanma davası bittikten sonra bu nafaka iştirak nafakasına dönüştürülür.

Boşanmanın resmi sonuçlarından biri de, çocuklar için ödenen bu nafaka olmaktadır. Boşanma davasında ve davanın bitiminde ödenmesi gereken nafakayı, velayet hakkı alamayan taraf ödemekle yükümlüdür. TMK maddelerine göre eşler, boşanma sırasında ve sonrasında çocuğa yönelik bütün giderlere katkı sağlamalıdır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanununa göre koşullar oluştuğu sürece çocuklara verilecek olan nafakalar şöyle olmaktadır;

  • Tedbir nafakası
  • İştirak nafakası
  • Yardım nafakası

Tedbir nafakasının sonlanması ile başlayan bu nafakalar hakkında, bilgi vererek makalemize devam edeceğiz.

İştirak Nafakası

İştirak nafakası hakkındaki temel uygulama maddelerinden biri de TMK madde 185 f. Hükmünde yer almaktadır. Bu hükme göre; Eşler birbirine sadık kalmalı ve yardımcı olmalıdır. Yani anne ve baba çocukların bakımı, gözetimi, korunmaları ve eğitimleri ile yükümlüdürler.

Çocuğun bakımı ve yetiştirilmesi ödevi doğal olarak bundan böyle velayet hakkına sahip olan başka bir anlatımla çocuk kendisine bırakılmış olan anne ya da babaya ait olarak yüklenir. Yasa koyucu diğer tarafı bu bakım ve yetiştirme görevinin gerektirdiği giderleri olanakları doğrultusunda katılmakla yükümlü tutmuştur.

Tedbir nafakasının sonlanması başlıklı makalemize devam ederken, uygulanan bu nafakanın sonlanmasından sonra talep edilebilecek bir diğer nafakadan bahsedeceğiz.

Yardım Nafakası

Yardım nafakası yoksulluğa düşen kişinin alt soy, üst soy ya da kardeşlerinden talep edebileceği bir tür nafakadır. Bu nafaka yoksulluk içinde olan kişiye bakmakla yükümlü olan resmi veya kamuya yararlı kurumlar tarafından da talep edilebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; Yaşlı bakım evinde kalan bir kimse için varsa maddi olanakları daha iyi seviyede olan çocuklarından bu nafaka talep edilebilir. Bu nafakanın talep edilmesi doğrultusunda aile mahkemesine başvurulur. Nafaka istenen tarafın maddi olanakları, mal varlığı vb. detayları belgeler halinde incelenerek karara varılır.

Tedbir nafakasının sonlanması ve diğer nafaka türleri hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak Büyükçekmece Boşanma Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Tedbir Nafakası Hakkında Bilinmesi Gerekenler makalemizi inceleyebilirsiniz.

By |2019-10-28T10:22:07+00:00Ekim 25th, 2019|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment