Tehditte Yapılabilecek Koruma Yöntemleri

Anasayfa » Tüm Yazılar » Tehditte Yapılabilecek Koruma Yöntemleri

Tehditte Yapılabilecek Koruma Yöntemleri

Tehditte Yapılabilecek Koruma Yöntemleri

Tehditte yapılabilecek koruma yöntemleri ne olmaktadır? Tehdit, birçok sebepten dolayı karşı tarafa yapılan bir korkutma türü olmaktadır. Evlilik sonlandırılırken ya da başka bir davadan ötürü bu şekilde yapılan her eylem, TCK kapsamına göre suç olmaktadır. Türk Ceza Kanunu gerekliliğince hazırlanan bütün tasarılar ve maddeler, toplumun ve kişilerin huzurunun sağlanması için düzenlenmiştir.

Tehdit, pek çok yöntemle yapılmaktadır. Bu eylemin yapılması için sosyal medya unsurları, mektup, mesaj, yüz yüze, kişiler aracılığı ile bildirme gibi birçok teknik kullanılır. Bir kişinin huzurunu kaçıran bu eylem karşılığında, mağdur olan taraf korunmak adına, eylemi gerçekleştiren kişiye karşı koruma kararı aldırabilir. Koruma kararı, tehditte yapılabilecek koruma yöntemi için ilk sırada yer almaktadır.

Koruma Tedbirlerinin Ortak Özellikleri

Koruma tedbirlerinin ortak özellikleri kapsamını incelerken konu başlıklarını belirtmek gerekirse;

  • Yasallık
  • Geçicilik
  • Araç oluşu
  • Gecikmede tehlike
  • Görünüşte haklılık
  • Oranlı olması
  • Bir karara dayanması olarak belirtebiliriz.

Koruma tedbirlerine başvurulurken, oranlılık ilkesine de uyulması gerekir. Oranlılık, araçla amacın, yöntemle hedefin dengeli olması durumudur. Başka bir deyişle, koruma tedbirine başvurmakla elde edilecek yarar ile temel hak ve özgürlük kısıtlaması dolayısıyla ortaya çıkacak zarar arasında makul bir ölçü olması gerekir. Koruma tedbirlerinde oranlılık ilkesi kanununda kısmen ifadesi yer alır. Bu ilke kapsamında verilecek hükmün ne olacağı belirlenir. Tehditte yapılabilecek koruma yöntemleri sadece koruma kararı olmaz. Bunun yanı sıra gözaltı, tutuklama, adli para cezası da olabilmektedir.

Koruma Tedbirinin Karara Dayanması

Koruma tedbirinin karara dayanması gerekmektedir. Bazı tedbirlere sadece hâkim karar verebilmektedir. Örneğin tutuklama, adli kontrol, taşınmaz, hak ve alacaklara el koyma, avukat bürolarında arama, el koyma ve pota araçlarında el koyma, şirket yönetimi için kayyım tayini, bilgisayarlarda ve programlarında arama yapma konularını örnek olarak belirtebiliriz.

Bazı koruma tedbirlerine karar vermeye kural olarak hâkim, gecikmede sakınca bulunan durumlarda ise Cumhuriyet Savcısı karar verir. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki, bazı koruma tedbirlerine karar verilmesi için tek yetkili mercii Cumhuriyet Savcısı olur.

Tehditte yapılabilecek koruma yöntemleri ve diğer ceza davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Ceza Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Boşanma Davasında İtirazın Usulü makalemizi inceleyebilirsiniz.

By |2020-05-14T16:08:33+00:00Mayıs 11th, 2020|Bilgilendirme, Ceza Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment