Velayetin Kaldırılmasının Sonuçları

Anasayfa » Tüm Yazılar » Velayetin Kaldırılmasının Sonuçları

Velayetin Kaldırılmasının Sonuçları

Velayetin Kaldırılmasının Sonuçları

Velayetin kaldırılmasının sonuçları neler olmaktadır ve velayet hakkı nasıl kaldırılır? Bilindiği gibi velayet anne ve babaya ait olan bir haktır. Boşanma, gaiplik ya da ölüm gibi etkenlerde sadece tek tarafa bırakılabilir. Çocuğun velayet hukukuna göre korunmasında nitelikli önlemlerin en genişi olan velayetin kaldırılması kararının birçok önemli sebebi vardır.

Velayet anne ve babanın her ikisinden de kaldırılırsa çocuğa bir vasi atanır. Vasi ataması için aile mahkemesi tarafından vesayet makamı olan sulh hukuk mahkemesine ihbarda bulunulması gerekir. Asıl olan küçükler için velayet altında bulunmaktır. Başka bir anlatımla, küçükler için velayet asıl, vesayet ise istisna sayılır. Vesayet koşullar gerektirdiğinde velayetin yerini tutar.

Velayetin kaldırılmasının sonuçları konusunun bir maddesi de, çocuğun anne ve babasıyla kişisel ilişki kurmasıdır.

Velayet Kaldırılınca Kişisel İlişki

Velayet kaldırılınca kişisel ilişki nasıl olur? Boşanma davasında velayet hakkı alamayan tarafa, uygun ölçütler doğrultusunda çocukla vakit geçirme olanağı tanınır. Fakat velayetin ortadan kalkmasında hem anneden hem de babadan alınan velayet hakkı doğrultusunda bu düzenleme de değişiklikler olur. Velayetin kaldırılması kararı, aile mahkemesinin kararında aksi belirtilmedikçe mevcut çocukları kapsadığı gibi, doğacak olan bütün çocukları da kapsamaktadır.

Velayetin kaldırılması kararı ile birlikte çocuğun üstün yararını ve güvenliğini tehdit eder bir engel yoksa ilgili anne ya da babasıyla kişisel ilişki kurulmasına karar verilir.

Velayetin kaldırılmasının sonuçları konumuza devam ederken, böyle olan durumlarda çocuğun giderlerinin nasıl olacağı konusunda bilgi vereceğiz.

Velayetin Kaldırılmasında Çocuğun Masrafları

Velayetin kaldırılmasında çocuğun masrafları nasıl hesaplanacak ve bu giderler hangi şekilde yapılacak? Müşterek çocuğun giderleri için, boşanma davasında velayet alamayan taraf nafaka ödemekle yükümlüdür. Velayetin kaldırılması durumu, velayetin hem anneden hem de babadan alınmasıdır. Bunun yapılması içinde belli başlı unsurların gerçekleşmesi gerekmektedir.

Anne ve babanın çocuklarının bakım ve eğitim giderlerini karşılama yükümlülükleri velayetin kaldırılması halinde de devam eder. Eğer ki, anne ve babanın çocuğun giderleri için ödeme yapacak maddi gücü yoksa çocuğun eğitim, özel bakım vb. ihtiyaçları Devlet tarafından karşılanır.

Velayetin kaldırılmasının sonuçları ve diğer velayet davalarınızla ilgili olarak görüşme taleplerinizde, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Boşanma Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Yıllık İzin Belgesi hakkında bilgi almak için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

By |2019-12-10T13:05:48+00:00Aralık 9th, 2019|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment