Ayıplı Mal Sayılan Durumlar

Anasayfa » Tüm Yazılar » Ayıplı Mal Sayılan Durumlar

Ayıplı Mal Sayılan Durumlar

Ayıplı Mal Sayılan Durumlar

Ayıplı mal sayılan durumlar neler olmaktadır? Ayıplı mal ve bu konu hakkında mağduriyet yaşayan kişilerin haklarına dair olan bütün düzenlemeler, Tüketici Hukuku kapsamında yer almaktadır. Tüketici Hukukunun oluşumu ve son yıllardaki düzenlenen yeni Kanun maddeleri ile birlikte, çok daha fazla mağduriyet yaşayan kişinin hakları koruma altına alınmıştır.

Satışın yapılması ya da hizmetin yerine getirilmesinden sonra, vaat edilenlerin gerçekleşmediğini iddia eden kişi, tüketici hakları dâhilinde gerekli başvuruları yapabilir. İlk olarak ürünü ya da hizmeti aldığı yerle iletişime geçen tüketici, mağduriyetinin giderilmemesiyle birlikte yapılan ödemenin değerlendirmesine göre Tüketici Hakem Heyetine ya da Tüketici Hukuku Mahkemesine başvuru yapabilir.

Ayıplı mal sayılan durumlar nelerdir sorusunun yanıtını öğrenmek için, yazımızın bir sonraki kısmını okuyunuz.

Ayıplı Olan Mallar

Ayıplı olan mallar hakkında birkaç madde belirtecek olursak;

  • Satıcının belirtmiş olduğu ürün ile tüketicinin eline ulaşan ürünün farklı olması
  • Üründe olması gereken detay ve bilgilerin olmaması
  • Ambalaj, etiket, reklam, internet sitesi vb. olan görsellerde belirtilen özelliklere ve görünüşe sahip olmayan ürünler
  • Teknik düzenlemesinde belirtilen özelliklere sahip olmayan ürünler
  • Muadili olan malların kullanıma uygun olmaması
  • Vaat edilen hizmetin yerine getirilmemesi
  • Eksik parçalı, kırık ya da benzeri hasarlı olarak gönderilen ürünler

Ayıplı Mal Kanunu

Ayıplı mal kanunu maddeleri, Tüketici Hukuku maddeleri gerekliliğince düzenlenmiştir. Ülkemizde de daha önceki yıllarda konu hakkında mağduriyet yaşayan kişiler, hakları konusunda bilgi sahibi değillerdi ve ödedikleri paranın karşılığında yaşadıkları mağduriyetleri çözüme ulaştıramıyorlardı.

Geliştirilen tüketici hakları maddelerinden yola çıkarak belirtmemiz gerekir ki; Satıcı olarak görev yapan kişi, tüketicinin mağduriyetini gidermekle yükümlüdür. Aksi olan durumlarda tüketici haklarının savunulması için, mahkeme yoluna başvuru yapar. Konu hakkında yeterli delil ve ispatın gerçekleşmesi ile birlikte tüketici olan kişi haklılığını ispat ederse eğer, satıcının yapması gereken belli başlı yükümlülükler olacaktır.

Ayıplı mal sayılan durumlar ve diğer tüketici hakları ve tüketici hukuku konusunda detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, hukuk büromuzla iletişime geçebilir ve danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Anlaşmalı Boşanma Davasının Şartları Nelerdir sorusunun yanıtı için tıklayınız.

By |2020-06-15T12:56:32+00:00Haziran 11th, 2020|Bilgilendirme, Tüketici Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment