Ayıplı Malda İspat Yükümlülüğü

/, Tüketici Hukuku/Ayıplı Malda İspat Yükümlülüğü

Ayıplı Malda İspat Yükümlülüğü

Ayıplı Malda İspat Yükümlülüğü

Ayıplı malda ispat yükümlülüğü hangi tarafa ait olmaktadır? Ayıplı mal teriminden anlaşılması gereken; Belirli bir ücret karşılığında verilen hizmetin ya da satılan ürünün, vaat edilen şekilde olmamasıdır. Örneğin; Satıcının arabayı hileli şekilde düşük kilometreli göstererek satışını yapması, yapılan satışın içerisindeki malın ayıplı olduğunun göstergesidir.

Ayıplı mal ibaresi sadece satışı yapılan ürünler için geçerli değildir. Ayrıca verilmesi vaat edilen hizmetinde, anlaşma şartlarına uygun olmaması durumunda da ayıplı maldan bahsedilebilir. Örneğin; Tatil için yapılan rezervasyon şartlarında, anlaşma gerekliliğince sınırsız yemek ve içecek vaat edildiyse ve tatil alanına gidildiğinde bu şekilde olmadığını gördüyseniz eğer, burada da ayıplı maldan bahsedebiliriz. Ayıplı malda ispat, mağdur olduğunu iddia eden tüketici tarafında olmaktadır. Ayrıca satışı yapan ya da hizmeti vaat eden kişi de, kusurlu olmadığını ispat edebilir.

Tüketicinin Mağduriyetinin Giderilmesi

Tüketicinin mağduriyetinin giderilmesi için, bazı olgular gerçekleştirilebilir. Tabi bu konu hakkında karşılıklı taraflarında uzlaşma sağlaması gerekir. Aksi olan durumlarda mağduriyet giderilmiş sayılamaz. Tüketiciye verilen ayıplı mal karşılığında yapılması olası durumları belirtelim;

  • Malın değiştirilmesi kararı
  • Malın tamir ettirilmesi kararı
  • Hasarlı olan kısımla ilgili ücret indirimi yapılmasına karar verilebilir
  • Satışı yapılan ürünün geri iade alınması konusunda uzlaşma sağlanabilir
  • Satışı yapılan ürünün, yeni bir ürünle değişimi yapılabilir

Ayıplı malda ispat yükümlülüğü başlıklı makalemizin son kısmında ise, konu hakkında geçerli olan zamanaşımından bahsedeceğiz.

Ayıplı Malda Zamanaşımı

Ayıplı malda zamanaşımı süresi nasıl olmaktadır? Ayıplı mal davaları konularında zaman aşımı süreleri, Madde 12’de belirtilmiştir. Bu maddeden yola çıkarak belirtebiliriz ki;

  • Malın tüketiciye teslim edilmesinden itibaren iki yıl
  • Konut ya da tatil amaçlı taşınmazlarda beş yıl
  • İkinci el araç satışlarında bir yıldan az olmamaktadır.

Tüketici hakları Kanun Maddelerinden yola çıkarak belirtebiliriz ki; Maldaki ayıp, ağır kusur ya da hile aracılığı ile gizlenmişse ve mağduriyete sebebiyet vermişse, konu hakkında zaman aşımı süresi uygulaması yapılmaz.

Ayıplı malda ispat yükümlülüğü ve diğer dava konuları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Esenyurt Avukat ile iletişime geçebilir ve danışmanlık randevu talep edebilirsiniz.

By |2020-08-18T12:49:10+03:00Haziran 19th, 2020|Bilgilendirme, Tüketici Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment