Ayıplı Satılan Hizmet

Anasayfa » Tüm Yazılar » Ayıplı Satılan Hizmet

Ayıplı Satılan Hizmet

Ayıplı Satılan Hizmet

Ayıplı satılan hizmet ne demektir? Ayıplı hizmet terimini açıklayacak olursak; “Ücreti karşılığında satın alınan tatil, işletmede özel zaman geçirme, spor salonları aktiviteleri, güzellik merkezi uygulamaları vb. diğer türlerde ücreti karşılığınca vaat edilen işlemin, vaat edilenin aksine uygulanmasıdır” diyebiliriz.

Satış ve pazarlama teknikleri Ülkemizde oldukça geniş bir iş piyasası olmaktadır. Fakat burada bazı dürüstlük ve iş ahlakı konuları göz ardı edilerek, müşterilere yanlış bilgi aktarımı yapılmaktadır. Bu şekilde mağduriyet yaşayan her kişinin hakları, Tüketici Hakları Kapsamı gerekliliğince korunma altına alınmıştır. Tüketici Kanunları gerekliliğince belirlenen ücret uygulamasına göre; Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılabileceği gibi, Tüketici Mahkemesine de başvuru yapılarak, ayıplı satılan hizmet karşılığının alınmadığı beyan edilebilir.

Ayıplı Malda Satıcı Kimdir?

Ayıplı malda satıcı kimdir? Satıcı; Ürünün müşteriye ulaşmasını sağlayan kişidir. Üretici firmadan bazı koşullarda ayrı tutulması gerekir. Şöyle ki; Üretim yerinde yapılan bir sorundan dolayı, satıcıya ayıplı olarak ulaşan mal sebebi ile satıcının da mağduriyet yaşayacağı durumlar olabilir.

Satıcı, müşteriye malı ya da hizmeti sunan kişidir. Burada görev yapan kişinin en temel görevi, dürüst satış yapmaktır. Yani ayıbı yani hasarı olan bir ürünün satışını gerçekleştirecekse eğer, bu durumu müşteriye kesinlikle belirtmelidir. Bildiği kusuru söylemezse, yaşanılan mağduriyete sebebiyet verir. Fakat satıcı, müşteriye ürünün sorunlu kısmı hakkında bilgi verir ve müşteri bu durumu kabul ederse ayıplı satılan hizmet gerçekleşmiş olmaz. Çünkü taraflar konu hakkında bilgi edinmiştir.

Ayıplı Malda Tüketici Kimdir?

Ayıplı malda tüketici kimdir? Tüketici olarak sınıflandırılan grupta yer alan kişiler, halk arasında da bilinen terimi ile müşteri olan kişilerdir. Müşteri, belirli bir mal ya da hizmet almak için satıcı olarak görev yapan kişiyle iletişime geçer. Bunun sonrasında belirli şartlar dâhilinde aralarında anlaşma gerçekleşir ve malın satışı yapılır.

Tüketici, almış olduğu hizmet ya da mal karşılığında belirli bir ücret ödemesi gerçekleştirir. Bu işlem sonrasında almış olduğu ürün, kendisine anlatılan şekilde değilse eğer satıcı ile iletişime geçer ve haklarının iade edilmesini talep edebilir.

Ayıplı satılan hizmet ve diğer Tüketici Hukuku davası konuları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Avukat ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki konumuz olan Anlaşmalı Boşanmada Tek Taraflı Davadan Vazgeçme yayınımızı inceleyiniz.

By |2020-06-08T18:38:10+00:00Haziran 5th, 2020|Bilgilendirme, Tüketici Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment