Bilişim Suçuna Teşebbüs

/, Ceza Hukuku/Bilişim Suçuna Teşebbüs

Bilişim Suçuna Teşebbüs

Bilişim Suçuna Teşebbüs

Bilişim suçuna teşebbüs ne demektir ve suçun bu halinde nasıl bir cezai işlem uygulaması yapılır? Bilişim suçları, gelişen teknolojinin kötü niyetli olarak kullanılmasından kaynaklı olarak, son yıllarda oldukça sık karşılaşılan bir eylem olmaktadır. Günümüzde pek çok işlem teknolojik aletler aracılığı ile yapılmaktadır. Fakat kötü niyetli olan kişiler, bilişim aletleri sayesinde pek çok kişinin de mağduriyet yaşamasına sebebiyet vermektedir.

Bilişim suçları, bilişim sisteminin tamamına ya da bir kısmına girilmesi ve bu şekilde belli işlemlerin yapılmasıyla tamamlanmış olur. Teşebbüs hali ise, suçun tamamlanmamış hali olmaktadır. Fail, sisteme ya da sistemin içerdiği verilere zarar vermek amacıyla giriş yapmış ise, bu durumda TCK Madde 244 uygulaması yapılır. Bilişim gizliliğini ihlal suçu teşebbüs halinde ve suçun tamamlanmış halinde uygulanan cezai işlemler farklı olmaktadır.

Bilişim Verilerinin Bozulması

Bilişim verilerinin bozulması, yok edilmesi, değiştirilmesi, erişilmez hale getirilmesi, başka verilerle değiştirilmesi vb. suçlar TCK Madde 244/2 kapsamında değerlendirilir. Bu kapsam içerisinde yaşanılan davalarda en sık yaşanılan sorunda, yapılan işlemlerin ispat edilmesi durumu olmaktadır. Ülkemizde de sıklıkla karşılaşılan bu sorunun çözümü için, uzman kadrolar oluşturularak sonuca en kısa sürede ulaşılması sağlanmaktadır.

Bilişime dair işlenen suçların büyük çoğunluğu, virüslerle yapılmaktadır. Bilgisayar belleğine ya da sistemin içerisinde yer alan dosyalara yerleştirilen bu virüsler, kötü niyetli kişilerin özel bilgilere ulaşmasını sağlamaktadır.

Bilişim suçuna teşebbüs başlıklı yazımızın son kısmında ise, haksız şekilde elde edilen faydalardan ve bahsedeceğiz.

Haksız Yarar Sağlanması

Haksız yarar sağlanması ne anlama gelmektedir? Haksız yarar suçunda genellikle, suçun maddi unsurları geçerli olur. Türk Ceza Kanunu Madde 244/1 ve madde 244/2’de belirtilen davranışlar sonucunda failin kendisi ya da üçüncü bir kişi lehine haksız çıkar sağlaması durumunda haksız yarar suçu oluşur. Bu nedenle, suçun oluşması için sistemin işleyişinin engellenmesi veya bozulması durumu madde 244/1 kapsamına girer.

Bilişim sistemi içerisindeki verilerin bozulması, yok edilmesi, değiştirilmesi, sisteme yeni veri yerleştirilmesi veya var olan verilerin başka yere yerleştirilmesi suçları da, Türk Ceza Kanunu Madde 244/2 kapsamında değerlendirilir.

Bilişim suçuna teşebbüs ve diğer bilişim suçları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak hukuk büromuzla iletişime geçebilir ve danışmanlık randevusu talep edebilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı Suçları için tıklayınız.

By |2020-08-18T12:29:18+03:00Temmuz 17th, 2020|Bilgilendirme, Ceza Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment