Boşanma Davası Ücreti Kapsamı

Anasayfa » Tüm Yazılar » Boşanma Davası Ücreti Kapsamı

Boşanma Davası Ücreti Kapsamı

Boşanma Davası Ücreti Kapsamı

Boşanma davası ücreti kapsamı davanızı avukatlı ya da avukatsız ilerletmenize göre değişmektedir. Avukatsız açılan boşanma davası ve ilerletilen süreçteki masraflar, Adli harç malzemeleri ve giderleri olmaktadır. Eğer ki davanızı avukat ile ilerletecekseniz, avukatlık ücreti de ödemeniz gerekmektedir. Baro her yıl Adli açılış sonrasında yönetmeliğe göre dava ücreti belirler. Avukatların, belirlenen ücretten daha az fiyatla dava almaları haksız rekabete yol açacağı için yasal değildir. Fakat istenildiği takdirde belirlenen bu alt taban ücretinden daha yüksek fiyata dava alınması da mümkündür.

Avukatların belirlediği ücretlerin içerisinde Adli giderler ve harç masraflarının yanı sıra hazırlanması gereken evraklar, yazılması gereken dilekçeler içinde ücretlendirme yapılır. Yapılması gereken bütün resmi işlemler dâhilinde, boşanma davası ücreti kapsamı belirlenir.

Dava Masraflarını Karşı Tarafın Ödemesi

Dava masraflarını karşı tarafın ödemesi olur mu? Avukatların en sık karşılaştığı sorulardan biri budur desek doğru olur. Konu hakkında birkaç bilgi verecek olursak;

  • Davanın kazınılmasından sonra, yargılama masraflarını karşı taraf ödemekle yükümlüdür
  • Davayı kaybederseniz eğer, yargılama masraflarını sizin ödemeniz gerekir
  • Kaybedilen dava için, karşı tarafın avukatı varsa vekâlet ücreti ödemeniz gerekir
  • Davanız tazminat davası vb. davalardan ise, avukatlık ücretini anlaşmanız doğrultusunda dava sonrasında ödemeniz mümkündür

Dava açmak veya ilerletmek için avukata ödeme yapacak maddi gücünüz yoksa Baro size ücretsiz avukat tayini yapacaktır. Boşanma davası ücreti kapsamı başlıklı makalemize devam ederken, boşanma davasını kim açmalı sorusunun yanıtını vereceğiz.

Boşanma Davasını Kim Açar

Boşanma davasını kim açar ve hangi şartlarda dava açılabilir? Boşanma davasını kusursuz ya da az kusurlu olan taraf açmalıdır. Çünkü kusurlu olan taraf dava açarsa şayet karşı taraf bu durumu kabul etmezse dava reddedilir.

Boşanma davası herhangi bir nedenle reddedildiği takdirde, aynı sebeple 3 yıl boyunca dava açma hakkınız olamaz. Böylesi bir durumda farklı ve geçerli olan bir sebeple, davanın reddedilmesinden hemen sonra yeni bir dava açılabilir. Bir diğer yol ise şöyle olur; Davanın reddedilip kesinleşmesinden sonra 3 yıl taraflar bir araya gelmezse boşanma olabilir.

Boşanma davası ücret kapsamı ve diğer aile hukuku davalarınız hakkında danışmanlık ve avukatlık görüşmesi yapmak için, internet sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden hukuk büromuza ulaşım sağlayabilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Cinsel Şiddet Kavramı makalemizi inceleyebilirsiniz.

By |2019-09-11T11:45:26+00:00Eylül 10th, 2019|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment