Ceza Davasında Yakalama

Anasayfa » Tüm Yazılar » Ceza Davasında Yakalama

Ceza Davasında Yakalama

Ceza Davasında Yakalama

Ceza davasında yakalama koruma tedbirleri çeşitleri içerisinde yer almaktadır. Sanık veya müşteki hakkında verilebilecek olan bu karar ile delillerin karartılması, kaçma şüphesi vb. olguların önlenmesi amaçlanmıştır. Kişinin bu yakalamaya itiraz etme hakkı vardır. Yakalamanın belli bir şekli olmamaktadır. Kişinin hareket özgürlüğünün kaldırılması yeterlidir. Yakalama emri kişiye önceden haber verilmek zorunda değildir.

Suçüstü halinin haricinde yakalama, soruşturmanın hemen başında başvurulan bir koruma tedbiri olmamaktadır. Gözaltı sürelerinin de kısalığı göz önünde bulundurulduğunda, bunun önemi anlaşılmaktadır. Gerekçeli Kanun maddelerine göre, şüpheli hakkında fiilen ilk etapta derin kapsamlı bir delil araştırması yapılmalıdır. Bunun sonrasında yakalama yapılmalıdır. Kanun bazı durumlarda herkese yakalama yetkisi vermektedir. Ceza davasında yakalama kişiye, suçun niteliğine vb. olgulara göre farklılık gösterir.

Yakalanan Kişinin Hakları

Yakalanan kişinin hakları, kendisine bildirilmesi gereken bir durumdur. Kolluk kuvvetleri, haklarını bildirmeden önce, yakalanan kişinin kaçmasını, kendisine ya da başkalarına zarar vermesini önleyecek tedbirleri almakla yükümlüdür. Hakların sadece bildirilmesinin yanı sıra, yakalanan kişinin anlayacağı şekilde anlatılması gerekir ve yakalama tutanağında anlatıldığı beyan edilmelidir.

Yakalama nedeni ile hakkındaki suçlama kendisine bildirilmeyen kişi, her türlü maddi ve manevi zararını Devletten isteyebilir. Tazminatın miktarı, tazminat hukukunun genel prensiplerine göre belirlenmektedir. Devlet ise, ödediği tazminattan dolayı, koruma tedbirleriyle ilgili olarak görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, görevini kötüye kullanma kamu görevlilerine rücu eder.

Ceza davasında yakalama başlıklı makalemizin son kısmında, yakalama tutanağının kapsamı ile ilgili bilgi vererek devam edeceğiz.

Yakalama Tutanağı

Yakalama tutanağı içerisinde yer alacak bilgiler ayrıntıya ilişkindir. Özellikle yer ve zamana ilişkin detay bilgileri kişi özgürlüğü bakımından son derece önemlidir. Yakalama işlemi kolluk kuvvetleri tarafından bir tutanağa bağlanır. Bu tutanağa; yakalamanın hangi suç nedeniyle, hangi koşullarda, hangi yer ve zamanda yakalandığı, yakalamayı kimlerin yaptığı, hangi kolluk mensubunca tesbit edildiği, haklarının tam olarak anlatıldığı yazılır.

Hazırlanan tutanağın bir sureti yakalanan kişiye verilir. Bu kişiye ayrıca haklarının yazılı olarak bildirildiğini ve kendisi tarafından da bu hususun anlaşıldığını belirten formun imzalı sureti verilir.

Ceza davasında yakalama ve diğer ceza davalarınız hakkında görüşme yapmak için, internet sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Ceza Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Kıdem tazminatı nedir sorusunun yanıtı için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

By |2019-08-14T21:32:26+00:00Ağustos 12th, 2019|Bilgilendirme, Ceza Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment