Tehdit Nedeniyle Boşanma

Anasayfa » Tüm Yazılar » Tehdit Nedeniyle Boşanma

Tehdit Nedeniyle Boşanma

Tehdit Nedeniyle Boşanma

Tehdit nedeniyle boşanma nedir ve bu sebep hangi boşanma konusunun içeriğinde yer alır? Türk Medeni Kanunları gereğince, boşanmak için geçerli bir sebebiniz olmalıdır. Eğer ki mahkemeye sunduğunuz sebep, bu kavramlar içerisinde yer almıyorsa boşanma gerçekleşmez. Ayrıca boşanma davasında ispat yükümlülüğü, davacı tarafa ait olmaktadır. İspat aracı olarak; delil ve şahitler gösterilebilir.

Tehdidin bir kere yapılması bile boşanma için yeterli olmaktadır. Zaten yapılan tehdit eğer ki affedilirse, bu sebeple dava açma hakkını kaybetmiş olursunuz. Çünkü boşanma davası sebebi yaşandıktan sonra, dava açılsın veya açılmasın af gerçekleşirse dava hakkınız ortadan kalkar. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki; Tehdit nedeniyle boşanma davası, evlilik birliğinin temelinden sarsılması kapsamı içinde yer almaktadır.

Eşin Ailesini Tehdit Etmek

Eşin ailesini tehdit etmek, Türk Kültür yapımıza göre de uygunsuz olan davranışlar arasında yer almaktadır. Eşler, evlilik birliğinin kurulmasından itibaren birbirlerine ve ailelerine karşı da saygı çerçevesinde davranışlar sergilemelidir. Fakat bu durumun aksine davranışlar yaşanırsa, ortak hayat çekilmez olmaya başlar.

Türk Medeni Hukukuna göre; Eşin kendisini tehdit etmek geçerli bir boşanma sebebidir. Ayrıca eşin ailesine yönelik olarak yapılan tehditte geçerli bir boşanma sebebi olmaktadır. Eşini ve ailesini tehdit eder şekilde davranışlar yaşayan mağdur eş için 4721 sayılı Medeni Kanun gereğince, ortak hayatın çekilmezliği kabul edilir ve bu hayatın sürdürülmesi beklenemez.

Tehdit nedeniyle boşanma davası, başlıklı makalemize devam ederken tehdit unsurlarında yapılabilecek olan korunma yöntemlerini anlatacağız.

Tehditte Yapılabilecek Koruma Yöntemleri

Tehditte yapılabilecek koruma yöntemleri nelerdir ve bunlar nasıl uygulanır? TMK madde 166/1 gereğince evlilik birliği; ortak hayatı sürdürmeleri taraflardan beklenemeyecek kadar sarsılmış olan durumlarda, taraflardan birisi veya ortak kararla ikisi birlikte boşanma davası açma hakkına sahiptirler.  Boşanma davası ile birlikte; Maddi tazminat, manevi tazminat, nafaka, velayet vb. unsurlar talep etmekte kusursuz veya az kusurlu olan tarafın haklarındandır.

Eşiniz tarafından boşanma davası açılmadan önce veya dava sürecinde iken tehdide maruz kalıyorsanız, koruma kararı talep edebilirsiniz. Alacağınız koruma kararı ile verilen süreye göre eşinizin sizinle iletişim kurması, Kanunen yasaklanacaktır.

Tehdit nedeniyle boşanma davası ve diğer boşanma davalarınız hakkında görüşme yapmak için, internet sitemizde yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Boşanma Avukat ile görüşebilirsiniz.

Ceza Davasında Yakalama hakkında bilgi sahibi olmak için, bir sonraki yayınımıza göz atabilirsiniz.

By |2019-08-12T14:14:16+00:00Ağustos 9th, 2019|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment