Eşin Mirasçılığı

/, Bilgilendirme/Eşin Mirasçılığı

Eşin Mirasçılığı

Eşin Mirasçılığı

Eşin mirasçılığı nasıl belirlenmektedir? Miras Hukuku içerisinde yer alan bu konu hakkında belirtmemiz gerekir ki; Eş olmaktan kaynaklanan mirasçılık konularını birkaç açıdan incelemek gerekir. Halk arasında bilinen en yanlış bilgi, boşanan eşlerin miras payı alabileceği konusu olmaktadır.

Türk Medeni Hukuku kapsamına göre, boşanma davaları biten ve kesinleşen eşler birbirlerinin yasal mirasçısı kesinlikle olamaz. Taraflar boşanmalarına rağmen, karşı tarafın mirasçısı olmak istiyorsa bunun için geçerli olan miras sözleşmesi türlerinden biri uygulanmalıdır. Tarafların boşandıktan sonra mirasa katılarak mirasçı sıfatına tabi olması için; Miras sözleşmesi, vasiyetname, mirasçı atama vb. işlemler yapılmalıdır. Belirtilen bu usuller eksiksiz ve tam olarak yapılırsa eğer boşanmadan sonra bile eşin mirasçılığı devam eden bir hak olur.

Eşin Mirasçılığında Saklı Pay

Eşin mirasçılığında saklı pay hakkı, miras dağılımında her zaman geçerli olan bir haktır. Miras Hukuku kapsamına göre, mirasın dağılımı için mirasçı sıfatında yer alan kişinin ölümü gerçekleşmelidir. Eş, her zaman yasal mirasçı sıfatında yer alır.

Mirasın paylaştırılması için, Kanunlarımız zümre sistemini kullanmaktadır. Zümre sistemi alt soy ve üst soy kişilerinden oluşur. Fakat bilinmesi gereken en önemli husus eşle alakalı olmaktadır. Çünkü eş, her zümreye dâhil olan bir mirasçı sıfatına sahiptir. Bu sebeple de her zaman saklı pay hakkı bulunur. Eğer ki miras dağılımından önce eşe yapılan bir haksızlık varsa, bunlara müdahale etme hakkı eşin mirasçılığı kapsamında gerçekleşebilir.

İkinci Eşin Mirasçılığı

İkinci eşin mirasçılığı kavramı ne demektir? Miras bırakan sıfatında yer alan kişi, ilk eşi ile boşanmışsa ve sonrasında yeniden bir evlilik yaşamışsa, hangi eş mirastan pay alma hakkına sahip olur?

Yazımızın ilk kısmında da bahsettiğimiz üzere, eşler boşanma davasının sonuçlanmasından sonra birbirlerinin yasal olarak mirasçısı olamaz. Eğer miras bırakan, boşanma davasından sonra tekrar bir evlilik yaşamışsa ve bu kurulan evlilik birliği devam ederken yaşamını yitirmişse eğer, ikinci kez evlendiği yani yasal olan eşin mirastan pay alma hakkı vardır. Ayrıca eşin bu haklardan faydalanması için, geçerli olarak resmi şekilde evlilik birliği içerisinde yer alması gerekir.

Eşin mirasçılığı ve diğer miras davası konuları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Avukat ile görüşebilirsiniz.

By |2020-07-22T11:16:43+03:00Temmuz 22nd, 2020|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment