Eşin Zümredeki Pay Dağılımı

Anasayfa » Tüm Yazılar » Eşin Zümredeki Pay Dağılımı

Eşin Zümredeki Pay Dağılımı

Eşin Zümredeki Pay Dağılımı

Eşin zümredeki pay dağımı nasıl olmaktadır? Eş, hangi durumlarda mirastan faydalanır ya da faydalanamaz? Bu ve benzeri sorularınızın yanıtını almak için, bilgilendirme amaçlı hazırlanan makalemizden faydalanabilirsiniz. Daha farklı makale içeriklerine ulaşmak için, internet sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Miras hukuku kapsamına göre; Miras dağılımı, miras bırakanın ölümünden sonra gerçekleştirilir. Ayrıca mirasın yani terekenin dağılımı zümre sistemine göre yapılır. Bu sistem miras bırakan ve soy bağındaki kişiler arasında yani yasal mirasçılar arasında olur. Ayrıca atanmış mirasçı varsa, onlarda bu haktan faydalanır. Miras dağılımı hükümlerinde bilinmesi gereken en önemli kurallardan biri de; Eşlerin boşandıktan sonra, birbirlerinin yasal mirasçısı olamayacaklarıdır, sadece miras bırakan taraf isterse atanmış mirasçı sıfatı ile mirasa kişiyi dâhil edebilir.

Eşin zümredeki pay dağılımı konusuna devam ederken, eşin zümredeki yerinden bahsedeceğiz.

Eşin Mirasçılığı

Eşin mirasçılığı, Miras hukuku kapsamında kesin ve net olarak belirtilmiştir. Bu maddelerden yola çıkarak belirtmeliyiz ki; “Eş zümre mirasçısı değildir”. Sağ kalan eş, her zümre ile birlikte mirasçı olmaktadır. İlk iki zümrede hiç kimse yoksa ve üçüncü zümrede de, zümre başları ile onların çocukları miras bırakandan önce ölmüşlerse, eş tek olarak mirasçı olmaktadır. Ayrıca eşin hayatta olması ve tek mirasçı olması da, Devletin mirasçı olmasına engel olan bir durumdur.

Eşin değişik zümrelerle birlikte mirasçı olması halinde miras payının oranlarının nasıl olacağı da MK 499’da belirtilmiştir. Eşin zümredeki pay dağılımı konumuza devam ederken, bu uygulama hakkında bilgi vereceğiz.

Eşin Zümreler İçinde Miras Payı Nasıl Olur?

Eşin zümreler içinde miras payı nasıl olur? Bu sorunun yanıtını MK 499 açık şekilde belirtmiştir. Bu maddeden yola çıkarak birkaç madde belirtmek gerekirse;

  • Eş, birinci zümre ile birlikte mirasçı olursa, miras payı terekenin ¼ olmaktadır
  • Eş, ikinci zümre ile birlikte mirasçı olduğu zaman, terekenin ½ oranını miras payı olmaktadır
  • Eş, üçüncü zümre başları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa, miras payı terekenin ¾ olmaktadır
  • Birinci ve ikinci zümrede hiç mirasçı yoksa üçüncü zümrede de zümre başları ve onların çocukları hayatta değilseler, eş tek başına mirasçı olur

Eşin zümredeki pay dağılımı ve diğer miras davalarınız hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Esenyurt Miras Hukuku Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Boşanma Davasının Eşin Mirasçılığına Etkisi makalemizi inceleyebilirsiniz.

By |2019-11-20T13:57:58+00:00Kasım 19th, 2019|Bilgilendirme, Miras Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment