İş Kazası Çeşitleri

Anasayfa » Tüm Yazılar » İş Kazası Çeşitleri

İş Kazası Çeşitleri

İş Kazası Çeşitleri

İş kazası çeşitleri konusunu 2 kısma ayırarak incelememiz mümkündür. Bunları şema halinde belirtecek olursak;

Sonuçlarına Göre İş Kazaları: Sonuçlarına göre değerlendirilen iş kazaları; hafif yaralanma, Ağır yaralanma, uzuv kaybı, ölüm şeklinde olmaktadır. Hafif yaralanma; 1 ile 10 gün arası istirahat durumunda geçerlidir, 10 günde fazla olan durumlar ağır yaralanma olmaktadır.

Adli Olan İş Kazaları: Adli sonuçlarına göre değerlendirilen iş kazaları; yaralanma ile sonuçlanan kazalar (Bir kişinin ya da daha fazla kişinin yaralanmasına dayanarak şikâyetçi olarak veya olmadan yapılan adli işlemler), bir kişinin ölümü ile sonuçlanan kazalar olmaktadır. İş kazası çeşitleri hakkında bir detay daha vardır; birden çok kişinin ölümü ya da bir kişinin ölümünün yanı sıra bir veya daha fazla kişinin yaralanması ile sonuçlanan kazalarda adli iş kazalarından olmaktadır.

İş Kazası Geçiren İşçinin Şikâyet Hakkı

İş kazası geçiren işçinin şikâyet hakkı var mıdır? İş kanunları gerekliliğince, iş kazasına maruz kalan işçi iki şekilde şikâyette bulunabilir. Bunlar;

  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bölge Müdürlüğüne
  • Cumhuriyet Savcılığı olmaktadır.

İş kazasından kaynaklanan adli para cezası için, işçi kendisi başvuru yapabileceği gibi bu başvuruyu bir avukat aracılığı ile de yapabilmektedir. Bu başvuru ile maluliyet raporu düzenlenecek. Bu rapor iş kazası nedeniyle maddi tazminat ve manevi tazminat talepleri bulunabilmek için oldukça önemlidir.

İş kazası çeşitleri başlıklı makalemizin son kısmında, iş kazalarından kaynaklı olarak alınabilecek tazminatlardan bahsedeceğiz.

İş Kazası Tazminatları

İş kazası tazminatları, kendi içerisinde 3 kısma ayrılmaktadır. Bunlar; Maddi tazminat, manevi tazminat ve destekten yoksun kalma tazminatıdır. İşçinin, işyerinde ya da iş için gerekli olan bir durumdan ötürü iş alanının dışında geçirdiği kazalardan dolayı, bedenen ve ruhen yaralanırsa ya da sonucu ölüm olan kaza geçirirse, tazminat alma hakkı vardır.

İşçinin ölümü halinde, bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, destekten yoksun kalma tazminatı alma hakkı oluşur. Destekten kasıt olarak varsayılan, destek görenin yaşam standartlarını yükseltmekten ziyade onun temel ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olması durumudur.

İş kazası çeşitleri ve diğer iş davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak Avcılar İş Hukuku Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Konut Kredisinde İpoteğin Kaldırılması makalemizi inceleyebilirsiniz.

By |2019-12-20T12:41:38+00:00Aralık 19th, 2019|Bilgilendirme, İş Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment