Mal Kaçırma Davası Mahkemesi

/, Bilgilendirme/Mal Kaçırma Davası Mahkemesi

Mal Kaçırma Davası Mahkemesi

Mal Kaçırma Davası Mahkemesi

Mal kaçırma davası mahkemesi konusunu iki başlık altında incelememiz daha açıklayıcı olacaktır. Bunlar; Mirastan mal kaçırma ve boşanma davasında mal kaçırma olmaktadır. Bu iki davada birbirinden farklı olmaktadır.

Mirastan mal kaçırma; miras bırakan kişinin ölümüyle ortaya çıkan bir durum olmaktadır. Ayrıca bu davanın açılabilmesi için gerekli olan işlemler, Miras Hukuku kapsamında yapılmalıdır. Boşanma davasında mal kaçırma davası ise, genel olarak boşanma ile birlikte ortaya çıkan bir durum olmaktadır. Ayrıca bu dava içinde, Aile hukuku kapsamı kuralları yerine getirilmelidir. Bu dava sadece boşanma sırasında olmayabilir, boşanma davasının öncesinde de eş, diğer eşten mal kaçırmak için mallarını 3. Kişiye satış yapabilir. Mal kaçırma davası ile ilgili bilgi verdikten sonra, miras hukukunda yer alan mal kaçırmadan bahsedeceğiz.

Mirasta Mal Kaçırma

Mirasta mal kaçırma, üçüncü kişileri aldatmak amacıyla aralarında gerçek iradelerine uymayan, görünüşte geçerli olmasına rağmen, kendi aralarında hüküm ifade etmeyen bir sözleşme yapma konusunda anlaşmalarıdır. Bunun yapılması için muvazaa işlemleri yapılır. Bunları belirtmek gerekirse;

  • Tarafların gerçek amaçları ile yaptıkları işlem arasında bilerek ve isteyerek yapılan bir uyumsuzluk olmalı
  • Üçüncü kişileri aldatma amacı olmalı
  • Tarafların muvazaalı işlem yapma konusunda aralarında anlaşmaları gerekir

Muvazaa işleminin yapılması için, yukarıda belirtilen maddelerin hepsi olmalı ve hileli olduğuna kanaat edilen satış yapılış olmalıdır. Mal kaçırma davası mahkemesi başlıklı makalemizin son kısmında, boşanma davasında mal kaçırmaya ayıracağız.

Boşanma Davasında Mal Kaçırma

Boşanma davasında mal kaçırma, birçok kişinin yaşamış olduğu bir durumdur. Mal kaçırma, boşanma öncesi olabileceği gibi gerekli tedbirler alınmazsa, boşanma sürecinde de olabilmektedir. Kişi, karşı taraf ile mal paylaşımı yapmamak için ve nafaka, tazminat gibi ödemeleri yapmamak için, kendisini yoksun göstermeye çalıştığı için, mal kaçırma işlemleri yapar.

Mal kaçırma, taşınmaz mallar üzerinde yapılabileceği gibi bankada yer alan meblağlarda da yapılması söz konusu olmaktadır. Boşanma evresinde, mal kaçırılmasına önlem olarak taşınmaz mallara ve banka hesaplarına şerh koydurulabilir. Boşanmadan önce kaçırılan mallar içinde, 3. Kişilere yönelik olarak dava isteminde bulunulabilir.

Mal kaçırma davası mahkemesi ve bu tarz davalarınız hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Beylikdüzü Boşanma Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan  Mirasın Reddinde Alacaklıların Korunması makalemizi inceleyebilirsiniz.

By |2020-08-21T12:30:40+03:00Kasım 28th, 2019|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment