Zinada Tazminat Hakkı

Anasayfa » Tüm Yazılar » Zinada Tazminat Hakkı

Zinada Tazminat Hakkı

Zinada Tazminat Hakkı

Zinada tazminat hakkı var mıdır? Türk Medeni Hukuku kapsamına göre, boşanma davasının resmi sonuçlarından biride tazminat olmaktadır. Anlaşmalı boşanma davalarında anlaşmalar doğrultusunda, çekişmeli boşanma davalarında ise mahkeme kararıyla belirli koşullar için tazminat ödenmektedir. Anlaşmalı boşanma davasında ödenecek tazminat hakkı için, her iki tarafta anlaşma sağlamalıdır.

Zina sebebiyle açılan boşanma davalarında da, kusursuz ya da az kusurlu olan tarafın tazminat talep etme hakkı bulunmaktadır. Bu dava içerisinde kusursuz ya da az kusurlu olan davacı taraf, davalı taraftan hem maddi hem de manevi tazminat talep edebilmektedir. Bu sebepten dolayı açılan davada talep edilecek birden fazla hak olmaktadır. Zinada tazminat hakkı haricinde; nafaka, velayet vb. diğer haklarda istenilebilmektedir. Dosya içerisinde talep edilen bütün bu unsurların hakkında, karar verme yetkisi hâkimin olmaktadır.

Zina Davasında Nafaka

Zina davasında nafaka talep edilebilir mi? Zina sebebiyle boşanma davası açıldıktan sonra tarafların her biri dava devam ettikçe diğerinden ayrı yaşama hakkına sahiptir. Zina sebebiyle boşanma davası açılınca aile mahkemesi hâkimi davanın devamı süresince gerekli olan önlemleri kendiliğinden alır. Kadının ya da erkeğin zina ettiği mahkûmiyet kararı ile sabit bile olsa ihtiyacı varsa kadın ya da erkek için uygun miktarda tedbir nafakasına karar verir. Hastalık, yaşlılık, işsizlik gibi sebeplerden dolayı erkek eş yararına da tedbir nafakası kararı verilebilir.

Zinada tazminat hakkı başlıklı makalemizin son kısmında, zinadan dolayı açılan davanın sonuçlanması için, bekletici bir sorun olup olmadığını açıklayacağız.

Zina Davasında Sonucun Bekletilmesi

Zina davasında sonucun bekletilmesi, birçok kişi için farklı bir durum olarak algılanmaktadır. Fakat Kanun gerekliliğince hâkim kararını verebilmek için, belli başlı durumlardan dolayı bekletme yapabilir. Ceza mahkemesinin boşanmaya konu olan bir suçtan vermiş olduğu mahkûmiyet kararı öncelikle mahkûmiyet kararında belirlenen maddi olay yönünden boşanma davasında hukuk hâkimini bağlar ve o davada kesin delil teşkil eder.

Aile mahkemesi hâkimi, ceza mahkemesinde daha önce açılan ceza davasının sonucunu, böylesi olan durumlarda beklemelidir. Ceza mahkemesinin mahkûmiyet kararı gibi maddi olayı tespit eden beraat kararı da aile mahkemesi hâkiminin kararını etkiler.

Zinada tazminat hakkı ve diğer boşanma davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, Esenyurt Boşanma Avukatı ile görüşebilirsiniz.

Zincirleme Suçun Cezası için, bir sonraki yayınımıza göz atınız.

By |2020-03-26T13:17:38+00:00Mart 25th, 2020|Aile Hukuku, Bilgilendirme|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment