Mirasın Reddinin Hakkının Düşmesi

/, Miras Hukuku/Mirasın Reddinin Hakkının Düşmesi

Mirasın Reddinin Hakkının Düşmesi

Mirasın Reddinin Hakkının Düşmesi

Mirasın reddinin hakkının düşmesi durumu, Miras Hukuku kapsamına göre belirlenmiştir. Ret süresinin başlaması, miras bırakanın ölüm gününün öğrenildiği gün başlar. Fakat yasal mirasçı, kendisinin mirasçı olduğunu miras bırakanın ölüm tarihinden daha sonraki bir zamanda öğrenmişse, süre ölümle değil bu öğrenme ile işlemeye başlar. Bu bakımdan bu iki öğrenmenin birlikte bulunması gerekir.

Mirasın reddinde hak düşürücü süre üç ay olmaktadır. Beyanın süresi içinde kullanıldığının gösterilebilmesi için, bu süreçte hukuki işlemlerin başlatılmış olması gerekir. Süre konusunda kurallara uyum sağlandığının göstergesini, mahkeme inceleyecektir. Mirasın reddi süresi içerisinde beyan edilen her hangi bir başvuru olmazsa, miras her durumu ile birlikte (alacak-verecek)kabul edilmiş sayılmaktadır.

Mirasın reddinin hakkının düşmesi konusuna devam ederken, farklı açılardan incelemeler yapmaya devam edeceğiz.

Vasiyetle Mirasçı Olan Kişinin Reddi Mirası

Vasiyetle mirasçı olan kişinin reddi mirası olabilir mi? Vasiyetname ile atanan mirasçı için süre, MK 597’ye göre lehine olan tasarrufun kendisine resmen bildirilmesiyle işlemeye başlar. Ancak bildirim için de ölüme bağlı tasarrufun açılmış olması gerekir. Açılma ve tebliğ MK 596’ya göre sadece vasiyetnameler için söz konusu olduğuna göre, acaba miras sözleşmesi ile atanan mirasçı için süre ne zaman işlemeye başlar?

Mirasın reddedilmesi, birçok sebep için istenebilir. Bazen terekenin borca batık olmasından dolayı, bazen de miras bırakan ile yaşanılan bazı durumlardan dolayı. Miras reddinin hakkının düşmesi konumuza devam ederken, atanan mirasçılar açısından olan ret süresi hakkında bilgilendirme yapacağız.

Atanan Mirasçının Ret Süresi

Atanan mirasçının ret süresi nasıl belirlenir? Bu konuda MK 606/II’de bir hüküm bulunmamaktadır. Kabul edilen baskın görüşe göre, miras sözleşmelerinde ret süresinin başlangıcına yasal mirasçılara ilişkin MK 606/II hükmü örnek uygulama olmaktadır. Buna göre, miras sözleşmesiyle mirasçı atanan kimse için ret süresi, miras bırakanın ölümü ile başlayacaktır. Miras sözleşmesi ile mirasçı atanan kimsenin elinde miras sözleşmesinin bir sureti bulunacağı için, mirasçılık sıfatını daha sonra öğrenmesi sebebiyle, ret süresinin başlangıcının, bu sebeple daha ileriye alınması söz konusu olmaz.

Miras reddinin hakkının düşmesi ve diğer miras davaları hakkında detaylı görüşme yapmak için, internet sayfamızda yer alan iletişim bilgilerinden faydalanarak, Avcılar Miras Hukuku Avukatı ile iletişime geçebilirsiniz. Danışmanlık randevusu talep ederek, detaylı görüşme sağlayabilirsiniz.

Bir sonraki yayınımız olan Onur Kırıcı Davranış makalemizi inceleyebilirsiniz.

By |2020-08-21T12:23:12+03:00Aralık 2nd, 2019|Bilgilendirme, Miras Hukuku|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment